Wystawianie faktury Vat

Faktura dokładnie opisana

Moja przyjaciółka Marta od kilku lat szyje przepiękne pluszowe poduszki, kocyki, ochraniacze na łóżeczka dla dzieci i inne rzeczy na specjalne zamówienie indywidualnych klientów. Od niedawna jest to również jej praca, bo przeliczywszy plusy i minusy odejścia z etatu w korporacji i założenia własnej działalności – okazał się, że warto, że wręcz należy wziąć życie w swoje ręce! Szyje więc na własne konto (i to dosłownie!), idzie jej coraz lepiej, ciekawych zleceń przybywa nieustannie – to blaski samozatrudnienia. Cieniem zaś ostatnio próbowała położyć się na działalności przyjaciółki pewna ambitna urzędniczka skarbówki…

Marta jest płatnikiem Vat. Wszelkie sprawy związane z rozliczaniem swojej działalności powierzyła swojej ciotce – emerytowanej księgowej. Sama nie zna się na tym kompletnie, ma artystyczna duszę i choć wie co to faktura VAT to jednak daleko jej do tabelek z cyferkami. Ciocia jest osobą skrupulatną i nie zdarzają się jej pomyłki: zgadzają się wszystkie daty, bezbłędna jest kolejność numeracji dokumentów, towary i usługi opisane są czytelnie i precyzyjnie, a wszystkie ilości, ceny i wartości podane z niepodważalną dokładnością.

Tym bardziej Marta była zdziwiona, gdy wezwaną ją na kontrolę do Urzędu Skarbowego, a poważna urzędniczka oświadczyła, że kilka faktur zawiera błędy. Przyjaciółka zamarła, ale zrobiwszy kilka wdechów i wydechów – opanowała stres, wzniosła się na wyżyny opanowania i pewności siebie, a następnie spokojnie wysłuchała uwag urzędniczki. O co chodziło? Otóż nieścisłość polegała na błędnym opisaniu faktur – jedne były opisane niedokładnie, inne nie były opisane w ogóle. Uff! Okazało się, że to nie cyfry! Opisywanie faktur to konieczność, bo podlegają one kontroli merytorycznej, formalnej i rachunkowej. Przed zaksięgowaniem faktury powinno się ją więc dokładnie opisać – tak, żeby żaden urzędnik (lub urzędniczka!) nie mieli wątpliwości co do zakwalifikowania faktury w księgach rachunkowych.

Aplikacją, która ułatwi życie każdej księgowej jest: Flow4You (https://f4you.pl/)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.