fajne zabawy z dzieckiem

Fajne zabawy w domu. W co się bawić z dziećmi?

Mamą być… Jakże piękne, a jednocześnie chwilami trudne jest to doświadczenie. Każda mama wie, co mam na myśli pisząc – chwilami trudne doświadczenie. Bo wiadomo, każda z nas chce dla swojej pociechy tego, co najlepsze. Dbamy nie tylko o codzienną pielęgnację dziecka i jego dietę, ale także rozwój intelektualny oraz fizyczny. Nierzadko stajemy na rzęsach, żeby sięgnąć wyżyn kreatywności pozwalających zadbać o prawidłowy rozwój umysłowy naszych maluchów. Doskonałym sposobem na wyeliminowanie zarówno wszelkich zaburzeń, jak i różnorodnych wad rozwojowych jest zabawa. W końcu nie od dziś wiadomo, że najlepsza nauka to nauka poprzez zabawę. Fajne zabawy w domu uczą dzieci funkcjonowania w grupie, pozwalają poznawać otaczający je świat, uczą życia, rozwijają ich kreatywność i fantazję oraz zdolności manualne. Co ciekawe, odpowiednio dobrane zabawy dla dzieci chronią je przed niektórymi chorobami, np. otyłością będącą plagą XXI wieku. W co się bawić z dziećmi?

Zabawy w domu – dlaczego warto?

Wielu rodziców popełnia jeden podstawowy błąd – zamiast samodzielnie wymyślać zabawy dla swojego dziecka, uciekają w świat gadżetów i nimi zajmują uwagę malucha. Tymczasem fajne zabawy w domu oparte nie na wymyślnych zabawkach, ale własnej fantazji i kreatywności, mają ogromną moc i niosą za sobą wiele korzyści. Zabawy z rodzicami i rodzeństwem sprawiają, że maluch czuje się ważny i doceniany. Obecność rodziców sprawia, że dziecko czuje się pewnie i dzięki temu nie boi się poznawać otaczającego go świata. Z każdej małej czynności wykonywanej z mamą i tatą dziecko wyniesie korzyści. Wierzcie mi na słowo, że fajne zabawy w domu, bez tych wszystkich wymyślnych gadżetów, są w stanie nauczyć dziecko o wiele więcej. Przede wszystkim rozwijają w maluchu to, co najcenniejsze – kreatywność, wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia. Dziecko przyzwyczajone do tego, że nie zawsze ma wszystko podane na tacy, będzie w przyszłości lepiej sobie radzić w różnych sytuacjach i z rozmaitymi sprawami. I to nie wszystko. Fajne zabawy w domu pozwalają także wypracować silną więź między dzieckiem, a rodzicami czy rodzeństwem. W trakcie zabawy, dzieci znacznie szybciej niż w jakichkolwiek innych formach działalności kształtują umiejętności planowania, realizowania poszczególnych czynności, współpracy z rodzicami, opiekunami lub rówieśnikami, wykonywania poleceń czy pełnienia określonych funkcji.

w co się bawić z dziećmi

Fajne zabawy w domu – co robić?

Oczywiście możliwości jest całe mnóstwo. Wystarczy cofnąć się myślami do własnych lat dziecięcych, aby znaleźć odpowiednie inspiracje. My nie mieliśmy smartfonów, tabletów i grających zabawek, a mimo to rozwijaliśmy się prawidłowo i świetnie uczyliśmy życia. Zabawy dla przedszkolaków powinny być wyjątkowo wesołe, a przy tym zachęcać do myślenia oraz wysiłku fizycznego. W tym wieku maluchy są zazwyczaj bardzo żywe i mają ogromne pokłady energii, dlatego doskonale sprawdzą się zabawy ruchowe dla dzieci. Może to być zabawa w chowanego, berek czy „raz-dwa-trzy Baba Jaga patrzy”. Ta ostatnia zabawa pozwoli przy okazji rozwinąć kreatywność i wyobraźnię malucha. Z zabaw, które dobrze sprawdzały się w czasach mojego dzieciństwa, warto wymienić głuchy telefon oraz kalambury. Interesujące zabawy dla przedszkolaków mogą być związane z codziennymi, domowymi czynnościami. Mam tu na myśli chociażby wspólne pieczenie ciasteczek czy lepienie pierogów. Dla dzieciaków będzie to duża frajda, gdy będą zmogli zjeść ciacho, które sami przed chwilą upiekli. Z dziećmi w starszym wieku można pograć w gry planszowe, wspólne budowanie rozmaitych budowli czy układanie puzzli złożonych z wielu elementów. Tego typu formy zabawy uczą logicznego myślenia i uczą rozwiązywania problemów. Fajną zabawą jest też domowy teatrzyk, a więc zabawa dająca ogrom radości i rozwijająca fantazję. Wspólne śpiewanie i rysowanie także będzie doskonałą propozycją na spędzanie wolnego czasu.

zabawy w domu dla dzieci

Zabawy ruchowe dla dzieci

Fajne zabawy w domu to nie tylko te kreatywne, rozwijające zdolności logicznego myślenia czy kształtujące fantazję. To także zabawy ruchowe dla dzieci, o których co nie co wspomniałam wyżej. Bardzo modne w ostatnim czasie stało się wspólne ćwiczenie z dziećmi. Jak na mamę dbającą o formę przystało, na pewno masz w swoim domu kasety z programami treningowymi. Jeśli nie masz, z łatwością znajdziesz je na YouTube. Włącz filmik i razem ze swoją pociechą poćwicz. Tobie to wyjdzie na dobre, a w dziecku wyrobi odpowiednie nawyki. Możesz też wspólnie z dzieckiem, raz na jakiś czas, urządzić sobie tańce. Niech to będzie wasza tradycja. Dobra zabawa gwarantowana! Wśród zabaw ruchowych nie może zabraknąć tych na świeżym powietrzu. Wspólne wypady na rowery lub na rolki będą świetnym pomysłem. Aby urozmaicić przejażdżki, można pokusić się o stworzenie toru przeszkód. Możesz np. na drodze przejazdu poustawiać kamienia lub skrzynki, które maluch będzie musiał umiejętnie ominąć, żeby dojechać do celu. Pamiętasz droga mamo ze swojego dzieciństwa grę w klasy? Ja uwielbiałam tę zabawę! Teraz możesz sobie przypomnieć, jak to było i razem ze swoim dzieckiem zagrać w klasy. Uwaga! Wymyślając zabawy dla dzieci musisz pamiętać, aby były one dopasowane do wieku malucha tak, żeby nie wyrządziły mu żadnej krzywdy.

jazda na rolkach z dziećmi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.