Endokrynolog Walenty

Wielkimi krokami zbliża się Święty Walenty. Świętemu należy się szacunek, a w tym wypadku uszanować należałoby przede wszystkim wielowiekową tradycję, zgodnie z którą 14-stego lutego zakochani wymieniają się kartkami pełnymi miłosnych wyznań i mniejszymi lub większymi prezentami. Czy my jesteśmy zakochani? Potrzebna nam diagnoza! Potrzebny nam lekarz, najlepiej endokrynolog!

Bezpieczne symptomy

Od jakiegoś czasu gorzej śpisz, a przebudziwszy się w nocy – dużo trudniej z powrotem ci zasnąć (tracisz w ten sposób około 1 godziny bezcennego snu). Ponadto nic cię nie denerwuje, ale wciąż chodzisz rozkojarzona / rozkojarzony, nie wspominając o trudnościach z koncentracją. Sporo rzeczy po prostu wylatuje ci z głowy, a twoi bliscy zaczynają do ciebie mówić per zapominalska / zapominalski. Zmienia ci się głos (na wyższy), a wszystko co jesz wydaje ci się słodsze niż jest w rzeczywistości. Twoje serce bije raz szybciej, raz wolniej, a ty zdecydowanie mniej odczuwasz ból gdy np. dużemu palcowi twojej stopy stanie na drodze podstępny kant mebla (normalnie boli jak… bardzo boli, a teraz jakby mniej). Jeżeli zauważasz u siebie większą część opisanych wyżej objawów – można postawić wstępną diagnozę: jesteś zakochana lub zakochany, najprawdopodobniej po przysłowiowe uszy. Celem potwierdzenia diagnozy należy udać się do endokrynologa – zakochanym poleca się doktora Walentego, światowej sławy specjalistę od hormonów (miłości!)…

Hormonalno – miłosne ABC

Zakochani przeżywają prawdziwą wewnętrzną burzę hormonów – stan niektórych znacząco się podnosi, by po kilku latach (lub szybciej) wrócić do normy lub ustalić nowy stan wewnętrznej równowagi.

D jak Dopamina – organiczny związek chemiczny i ważny neuroprzekaźnik. Odpowiedzialna m.in. za procesy emocjonalne, działająca przeciwbólowo, a także podwyższająca ciśnienie i wzmacniająca siłę skurczu mięśnia sercowego.

F jak Fenyloetyloamina – organiczny związek chemiczny występujący w ludzkim mózgu (oraz np. w czekoladzie!). Wydzielanie się większej ilości fenyloetyloaminy może być spowodowane np. wysiłkiem fizycznym lub właśnie zakochaniem. Objawia się to poprawą nastroju, poczuciem szczęścia, euforią i większa odpornością na ból.

O jak Oksytocyna – cykliczny hormon peptydowy wytwarzany w podwzgórzu, zwany potocznie hormonem miłości. Kojarzony głównie z porodem – przyspiesza i ułatwia jego przebieg, a także połóg. Oksytocyna jest uwalniana do krwi w odpowiedzi na sygnały płynące z kobiecego ciała i w połączeniu z hormonami kobiecymi wywołuje potrzebę bliskości i przywiązania. Oksytocyna zmiksowana z męskim testosteronem – generuje przede wszystkim potrzebę… snu.

W jak Wazopresyna – organiczny związek chemiczny pełniący funkcję hormonu u człowieka (i innych ssaków). Przypuszcza się, że to właśnie wazopresyna sprawia, że mężczyźni (podobnie jak kobiety dzięki oksytocynie) odczuwają potrzebę bliskości i przywiązania.

S jak Serotonina – organiczny związek chemiczny, hormon tkankowy zwany potocznie hormonem szczęścia. Im wyższy poziom serotoniny we krwi – tym jesteśmy szczęśliwsi. Współdziałając z innymi związkami reguluje m.in.: sen, apetyt, temperaturę ciała i ciśnienie krwi. Wpływa również na potrzeby seksualne i wszelkiego rodzaju zachowania impulsywne.

Diagnoza: zakochani

Walenty potwierdził nasze przypuszczenia – jesteśmy zakochani. Czasu do – jak się okazało – naszego Święta pozostało niewiele. Co podarować ukochanej? Kwiaty! Z czego ucieszy się ukochany? Z kartki walentynkowej! A może zafundujemy sobie niezapomniane… przeżycia? Romantyczna kolacja we dwoje, zmysłowy masaż, kulturalne wyjście do teatru, ekstremalna przygoda w parku linowym? Sprawmy, by te Walentynki były wyjątkowo udane!

One thought on “Endokrynolog Walenty

  1. Pingback: Anonim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.