Elektrolity to wodne roztwory jonów soli, które znajdują się w płynach ustrojowych ludzkiego organizmu i są nimi m.in. sód, potas, magnez i wapno. Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, choć myślimy o nich najczęściej dopiero w sytuacji, gdy zaczyna ich ubywać. Za co odpowiedzialne są elektrolity? W jakich sytuacjach powinniśmy pomyśleć o ich dodatkowym uzupełnienie? Kiedy naszym maluchom podawać elektrolity dla dzieci?
Za co odpowiedzialne są elektrolity?
Głównym zadaniem elektrolitów w naszym organizmie jest dotlenianie i odżywianie wszystkich komórek naszego ciała. Elektrolity biorą ponadto udział m.in. w rozprowadzaniu i wchłanianiu wody w organizmie oraz w pompowaniu i przepływie krwi. Dzięki nim możliwy jest również transport impulsów elektryczno-nerwowych między komórkami, zachowanie właściwej kurczliwości mięśni szkieletowych i mięśni sera oraz utrzymanie napięcia w błonach komórkowych. Elektrolity są także odpowiedzialne za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.
Kiedy może brakować elektrolitów w naszym organizmie?
Stężenie elektrolitów w naszym organizmie nie jest stałe – są wydalane z naszego organizmu wraz z wodą podczas oddawania moczu, pocenia się, a także w procesie oddychania. Do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej dochodzi wówczas, gdy do tych codziennych, normalnych procesów fizjologicznych dochodzą procesy chorobowe – mowa tu przede wszystkim o biegunce i wymiotach, ale również gorączce. Niedobór elektrolitów to potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego organizmu – zagrożone są bowiem wszystkie procesy, w których elektrolity biorą udział (wymienione wyżej). Spadek stężenia elektrolitów może objawiać się m.in. wzrostem ciśnienia tętniczego, zaburzeniami pracy układu nerwowego i krwionośnego, bólami i skurczami mięśni, bólami głowy, nudnościami i omdleniami, sennością i zmęczeniem.
Elektrolity dla dzieci pilnie potrzebne!
Elektrolity dla dzieci należy bezwzględnie podać, gdy dziecku grozi odwodnienie, czyli nadmierna utrata wody z organizmu. Ten stan jest groźny podwójnie, bo przecież woda bez pomocy elektrolitów byłaby dla naszego organizmu niemal bezużyteczna. Brak elektrolitów skutkowałby w tej sytuacji tym, że większość prób uzupełnienia wody w organizmie mogłaby okazać nieskuteczna – woda bez elektrolitów, które umożliwiają jej wchłanianie i rozprowadzanie po organizmie jest po prostu wydalana.