Nawodnienie organizmu to jedna z podstawowych zasad profilaktyki wielu chorób. Najlepsza jest woda!

Elektrolity dla dzieci? Kiedy są potrzebne?

Elektrolity to wodne roztwory jonów soli, które znajdują się w płynach ustrojowych ludzkiego organizmu i są nimi m.in. sód, potas, magnez i wapno. Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, choć myślimy o nich najczęściej dopiero w sytuacji, gdy zaczyna ich ubywać. Za co odpowiedzialne są elektrolity? W jakich sytuacjach powinniśmy pomyśleć o ich dodatkowym uzupełnienie? Kiedy naszym maluchom podawać elektrolity dla dzieci?

Za co odpowiedzialne są elektrolity?

Woda byłaby bezużyteczna dla organizmu gdyby nie elektrolity, które umożliwiają jej wchłonięcie rozprowadzenie po organizmie, dzięki czemu zostają nawodnione i odżywione wszystkie komórki ciałaGłównym zadaniem elektrolitów w naszym organizmie jest dotlenianie i odżywianie wszystkich komórek naszego ciała. Elektrolity biorą ponadto udział m.in. w rozprowadzaniu i wchłanianiu wody w organizmie oraz w pompowaniu i przepływie krwi. Dzięki nim możliwy jest również transport impulsów elektryczno-nerwowych między komórkami, zachowanie właściwej kurczliwości mięśni szkieletowych i mięśni sera oraz utrzymanie napięcia w błonach komórkowych. Elektrolity są także odpowiedzialne za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Kiedy może brakować elektrolitów w naszym organizmie?

Stężenie elektrolitów w naszym organizmie nie jest stałe – są wydalane z naszego organizmu wraz z wodą podczas oddawania moczu, pocenia się, a także w procesie oddychania. Do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej dochodzi wówczas, gdy do tych codziennych, normalnych procesów fizjologicznych dochodzą procesy chorobowe – mowa tu przede wszystkim o biegunce i wymiotach, ale również gorączce. Niedobór elektrolitów to potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego organizmu – zagrożone są bowiem wszystkie procesy, w których elektrolity biorą udział (wymienione wyżej). Spadek stężenia elektrolitów może objawiać się m.in. wzrostem ciśnienia tętniczego, zaburzeniami pracy układu nerwowego i Dicoflor to marka oferująca również elektrolity dla dzieci, po które warto sięgnąć, gdy dziecku grozi odwodnieniekrwionośnego, bólami i skurczami mięśni, bólami głowy, nudnościami i omdleniami, sennością i zmęczeniem.

Elektrolity dla dzieci pilnie potrzebne!

Elektrolity dla dzieci należy bezwzględnie podać, gdy dziecku grozi odwodnienie, czyli nadmierna utrata wody z organizmu. Ten stan jest groźny podwójnie, bo przecież woda bez pomocy elektrolitów byłaby dla naszego organizmu niemal bezużyteczna. Brak elektrolitów skutkowałby w tej sytuacji tym, że większość prób uzupełnienia wody w organizmie mogłaby okazać nieskuteczna – woda bez elektrolitów, które umożliwiają jej wchłanianie i rozprowadzanie po organizmie jest po prostu wydalana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.