elektrolity dla niemowląt
Dzieci,  Zdrowie

Elektrolity dla dzieci – idealne przy odwodnieniu

Zatrucie pokarmowe i towarzysząca mu biegunka, wysoka gorączka, grypa żołądkowa i wymioty – to wszystko może doprowadzić do odwodnienia organizmu, które w przypadku dziecka może być wyjątkowo niebezpieczne w skutkach. A trzeba w tym miejscu podkreślić, że organizm maluszka odwadnia się bardzo szybko. W ogóle organizm dziecka znacznie szybciej traci wodę w porównaniu z osobą dorosłą. Aby zapobiec nieszczęściu, należy jak najszybciej podać dziecku płyny. Sama woda to jednak stanowczo za mało. W sytuacjach kryzysowych najlepiej sprawdzą się elektrolity dla dzieci. Jeśli jesteś mamą – powinnaś mieć je zawsze w swoim domu. Tak na wszelki wypadek.

Skąd pewność, że doszło do odwodnienia?

To, że dziecko wymiotuje czy ma biegunkę nie musi od razu świadczyć o tym, że jest odwodnione. Nie musi, ale zazwyczaj tak się niestety dzieje. Po czym poznać, że maluch się odwodnił? Przede wszystkim po ilości oddawanego moczu. Jest go znacznie mniej niż wcześniej. Uwagę rodzica powinny zwrócić również zapadnięte oczy lub ciemiączko. Poza tym, starsze maluchy mogą skarżyć się na ból i zawroty głowy. Usta odwodnionego dziecka są przesuszone, a płaczowi nie towarzyszą łzy. Do tego dziecko jest wyraźnie osłabione, apatyczne i senne. Bardzo charakterystyczne dla odwodnienia są również drżenia mięśni, a niekiedy nawet i zaburzenia rytmu serca czy omdlenia.

elektrolity dla dzieci na odwodnienie

Czym są elektrolity dla dzieci?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są elektrolity. To nic innego, jak roztwory wodne jonów soli, które znajdują się w płynach ustrojowych ludzkiego organizmu – we krwi, osoczu i płynach tkankowych. Są one niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Odpowiadają za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Odpowiadają również za właściwą pracę układu nerwowego i mięśniowego. Ciało ludzkie ma to do siebie, że w celu zdrowego funkcjonowania musi utrzymywać odpowiedni poziom jonów soli, a konkretnie sodu, potasu, wapnia i magnezu. Każde odchylenie od normy może doprowadzić do zaburzeń groźnych dla zdrowia, a nawet i życia.

Dzieciaczki naturalne elektrolity mogą stracić dość szybko. Wystarczy infekcja wirusowa, biegunka lub wymioty. Aby ich młody organizm zachował równowagę płynów, niedobór elektrolitów musi zostać jak najszybciej uzupełniony. Najlepiej już w pierwszych godzinach wymiotów lub biegunki. I tu z pomocą przychodzą elektrolity dla dzieci.

 

elektolity dla niemowląt

Elektrolity dla dzieci to preparaty przywracające prawidłowe nawodnienie i zawartość elektrolitów (SPRAWDŹ). Mówiąc inaczej – pozwalają one szybko i skutecznie uzupełnić bieżące straty wody i soli mineralnych. Ich stosowanie nie tylko pozwala uniknąć odwodnienia, ale także niweluje jego skutki, jak zmęczenie, skurcze mięśni, bóle głowy czy ogólnie złe samopoczucie. Elektrolity najczęściej występują w postaci proszku do rozpuszczenia i picia, aczkolwiek są też elektrolity w postaci kropli lub kapsułek. Jak działają tego typu preparaty? Podane doustnie, przenikają przez komórki jelita do sąsiednich tkanek, a związane z nimi ładunki elektryczne przyciągają wodę i zasysają ją z jelita do tkanek. Uwaga! Doustne preparaty nawadniające należy podawać w ciągu pierwszych 3-4 godzin od wystąpienia biegunki oraz po każdym biegunkowym stolcu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.