Dokarmianie ptaków można rozpocząć, gdy spadnie śnieg - wówczas znalezienie naturalnego pożywienia jest trudne

Dzieci dokarmiają ptaki!

Wraz z nadejściem zimy – zawsze pojawia się w naszym domu temat dokarmiania ptaków. Mamy już dyżurny karmnik (zrobiony własnoręcznie 3 lata temu), a zatem… czekamy na śnieg! W tzw. międzyczasie przypominamy sobie zasady zimowego dokarmiania ptaków i odświeżamy wiedzę dotyczącą ptasiego menu – to świetny sposób na ekologiczną i przyrodniczą edukację przemyconą przy okazji.

Karmnik nie musi być drewniany - można go zrobić również w stylu ekologicznym, ale musi mieć odpowiednią wielkośćJeżeli również myślicie o dokarmianiu ptaków, pamiętajcie o kilku zasadach:

  1. Wielkość karmnika powinna być dostosowana do gabarytów odwiedzających go ptaszków, nie może być za mały – ptaki powinny swobodnie doń wlatywać i wylatywać.
  2. Karmnik powinien być usytuowany w miejscu niedostępny dla ptasich wrogów, czyli… kotów, oczywiście!
  3. Dokarmianie rozpoczynamy, gdy spadnie śnieg, albo jest bardzo duży mróz – w wypadku łagodnej i bezśnieżnej zimy lepiej dla ptaków będzie, jeśli wstrzymamy się z ich dokarmianiem!
  4. Jak już zaczniemy dokarmiać ptaki, pamiętajmy o tym, by robić to regularnie – nasze zapominalstwo może być dla zwierząt niebezpieczne, bo przyzwyczajone do darmowej stołówki gorzej radzą sobie z szukaniem pożywienia w naturalnych warunkach.
  5. Sikorka lubi słoninę - pamiętajmy o jej regularnym wymienianiuNa podłodze karmnika najlepiej postawić miskę lub tackę, którą można bez problemu wyjąć i wyczyścić.
  6. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia – lepiej wykładać do karmnika mniejsze porcje, ale częściej. Jedzenie leżakujące na zewnątrz może się psuć, pęcznieć, zamarzać, zostać przysypane przez śnieg lub zalane przez deszcz (mimo daszku na karmniku!). Słonina dla sikorek jełczeje i po około 2 tygodniach należy ją zdjąć i wymienić.
  7. Dokarmianie ptaków kończymy wraz z nadejściem wiosny – najpóźniej przed końcem kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.