dobra karma dla małego kota

Dobra karma dla kota – jaką wybrać?

Stało się – mamy kota, a raczej przepiękną kotkę. Małe stworzenie, od pierwszej minuty pobytu w naszym domu, skradło serca wszystkich domowników. Oczywiście skrupulatnie przygotowaliśmy się na przyjcie nowego członka rodziny. O ile wybór gadżetów do zabawy czy kącika do spania nie był problemem, o tyle najwięcej czasu poświęciliśmy na znalezienie odpowiedniej karmy. Wiedzieliśmy, że musi to być dobra karma dla kota, a więc taka, która zadba o właściwy wzrost i rozwój naszego pupila. Dziś już wiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze karmy. I tą wiedzą chętnie się z Wami podzielę. Może akurat ktoś z Was za niedługi czas będzie chciał przygarnąć kotka, więc taka wiedza na pewno mu się przyda 😉

Dobra karma dla kota – jaka?

Zacznijmy od tego, że kociak bez względu na to, jak słodko wygląda – jest drapieżnikiem. Co za tym idzie, jego codzienna dieta powinna w dużej mierze opierać się na mięsie. Warzywa i owoce powinny być tylko dodatkiem. Co ważne – koty nie powinny spożywać zbóż, gdyż mają duże problemy z ich trawieniem, w efekcie czego mogą poważnie chorować. Warto mieć to na uwadze!

Dobra karma dla kota – dostosowana do wieku pupila

Dobra karma dla kota, to przede wszystkim karma dostosowana do jego wieku i etapu życia. Innego bowiem żywienia wymaga malutki kociak, a innego zwierzak dojrzały. Jeszcze inne menu należy zapewnić seniorowi. Szczególnie ważne jest, aby przez pierwsze 12 miesięcy zapewnić prawidłowy wzrost kociakowi, dlatego tak ważna jest ta pierwsza karma. To właśnie ona ma gigantyczny wpływ na zdrowie zwierzaka przez kolejne lata. U nas wybór padł na Purina One i teraz widzimy, że był to strzał w dziesiątkę. Oczywiście mam na myśli karmę Purina One Junior – stworzoną dla kotów od urodzenia do pierwszego roku życia. Ta dobra karma dla kota została opracowana w taki sposób, aby pomóc zwierzakowi w wytworzeniu naturalnej odporności. Ponadto działa na rzecz zdrowego rozwoju funkcji życiowych, mięśni i szkieletu i jest łatwo trawiona.

dobra karma dla kota
źrodło: kociarze.pl

Na przyszłość: karma mokra czy sucha?

Wybór pomiędzy karmą suchą a mokrą to całkowicie indywidualna kwestia. Wiele zależy od przyzwyczajeń właściciela oraz od preferencji samego kota. Karma sucha odznacza się niższą wilgotnością w porównaniu do karmy mokrej. Dużą jej zaletą jest wygoda w użytkowaniu i przechowywaniu, a poza tym jest tańsza od karmy mokrej. Wiele osób odradza jednak, aby sucha karma była podstawą kociego menu. Większość osób zdecydowanie opowiada się po stronie karmy mokrej. Dlaczego? Bo tego typu karma zawiera w swoim składzie dużo wody. A jak wiadomo, koty z natury nie przyjmują zbyt dużej ilości płynów. Warto więc dostarczać je wraz z pożywieniem. Podsumowując: lepiej, żeby podstawą żywienia kota była karma mokra. Sucha może być stosowana od czasu do czasu lub być dodatkiem do karmy mokrej.

Co jeszcze może jeść kot?

Dobra karma dla kota to podstawa. To ona dostarcza pupilowi niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania kociego organizmu. Poza karmą mokrą i suchą można podawać zwierzakowi także gotowane mięsko, okazjonalnie nabiał lub gotowane jajko. Można również dać gotowane lub sparzone ryby, a sporadycznie jako przysmak tuńczyka z puszki. Niewskazane jest podawanie wieprzowiny i mleka. Wbrew powszechnej opinii, że koty lubią mleko, tak nie jest. Kociaki mają duże problemy z trawieniem laktozy, tak więc po wypiciu mleka mogą bardzo cierpieć. Zawsze lepiej podać pupilowi wodę niż mleko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.