Pierwsza marchewka - smaczna, zdrowa i... pomarańczowa

Dieta zdrowo rozszerzona

Większość z nas ma w swoich albumach zdjęcie dziecka próbującego po raz pierwszy marchewki, jabłka, czy kaszki. Zabawne miny malucha odświeżają mnóstwo żywych wspomnień… Rozszerzanie diety dziecka to bowiem wyzwanie dla całej rodziny: dziecko mierzy się z nowymi smakami i konsystencjami, a  rodzice z mnóstwem plam (ciężko doprać pierwszą marchewkę, o jagodach nie wspominając), wzruszeniami i troską, czy aby na pewno wszystko robimy jak należy, nowe produkty podajemy w odpowiedniej kolejności, ilości i o czasie…

Idzie nowe

Pierwsze smaki niemowlaka zamknięte w wygodnym słoiczkuRozszerzanie diety dziecka można zacząć już po czwartym miesiącu życia (w wypadku dzieci karmionych piersią można wstrzymać się do ukończenia przez nie pierwszego półrocza). Od momentu podania pierwszej łyżki nowego pokarmu ważna będzie nasza wzmożona czujność. Warto zapisywać daty podania kolejnych nowości – ułatwi nam to wyeliminowanie ewentualnych czynników alergizujących (reakcja alergiczna na dany produkt może pojawić się w ciągu kilku godzin po jego spożyciu, ale również po 2 – 3 dniach). Nowe smaki najlepiej wprowadzać pojedynczo – to również ułatwi znalezienie potencjalnego uczuleniowego winowajcy. Rozszerzanie diety wymagać będzie również sporo cierpliwości, konsekwencji i… ponawiania. Nie zrażajmy się niewielkimi porcjami zjadanymi na początku przez naszego malucha oraz niepowodzeniami smakowymi. Dziecko wyraziło swoją opinię o brokule plując i grymasząc? Zaproponujmy go ponownie (optymalnie po 3 dniach i co 3 dni) – w końcu się przekona, że brokuł to pyszne warzywo!

Co było pierwsze: jajko czy kura?

Od czego zacząć? Najlepiej od warzyw – dziecko, które najpierw pozna smak słodkich jabłek może grymasić przy zdecydowanie mniej słodkich warzywach. Można więc jako pierwszą podać marchewkę, a jako drugie – jabłko (choć moje córki paradoksalnie wolały właśnie marchewkę – przypuszczam, że jabłko miało zbyt wyrazisty smak). A odpowiadając na odwieczne pytanie ad pierwszeństwa jajka i kury – w diecie niemowlaka wprowadza się je równocześnie.

Rozszerzanie diety u dziecka jest mniej skomplikowane niż wydaje się to każdej zestresowanej mamie i każdemu przejętemu tacie! Będzie dobrze i… smacznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.