Jak dbać o włosy latem? Należy pamiętać o podstawowych zasadach oraz dodatkowej ochronie
Czas wolny

Jak dbać o włosy latem? Podpowiadamy!

Włosy to naturalna ozdoba każdej kobiety. Bez względu na to czy są długie, czy krótkie, proste, czy kręcone, jasne, czy ciemne… Lubimy o nie dbać i lubimy, gdy naturalnie (miej lub bardziej) zadają nam szyku, dodają kobiecości i przyciągają męskie spojrzenia. Lato to ciężka próba dla włosów. Słońce, wiatr, chlorowana lub słona woda… To wszystko nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję. Jak dbać o włosy latem, by wyglądały równie dobrze, co wiosną i jesienią?  

Jak dbać o włosy?

Naszym celem są piękne włosy? Sprawdźmy jak do tego celu dojść, nie zbaczając z drogi nawet latem. W pielęgnacji włosów obowiązują trzy podstawowe zasady:

  1. Mycie. Włosów nie musimy myć codziennie, ale już co 2-3 dni koniecznie. Przede wszystkim ze względu na skórę głowy, z której nasze włosy wyrastają. Spocona i przetłuszczona skóra głowy to przytkane mieszki włosowe, czego konsekwencją może być utrudniony wzrost włosa oraz jego słabe odżywienie. Aby maksymalnie ułatwić sobie rozczesywanie włosów po myciu – należy wcześnie nanieść na nie odpowiednią odżywkę, a dopiero potem zwilżyć włosy i umyć je wybranym szamponem. Oczywiście sam szampon również ma znaczenie! W doborze kosmetyków do pielęgnacji włosów obowiązuje zasada: im prostszy skład, tym lepiej! Najlepsze kosmetyki to produkty wytworzone wyłącznie z naturalnych składników, bez chemicznych dodatków spieniających, ekstraktów zapachowych oraz barwników. Należy również pamiętać, że po myciu włosy spłukujemy letnią wodą i suszymy poprzez oklepanie ich ręcznikiem.
  2. Odżywianie. Po umyciu i rozczesaniu włosów, każdorazowo lub raz na kilka dni (w zależności od czasu, którym dysponujemy, indywidualnych cech włosów oraz wybranego produktu) – na włosy nakładamy odżywkę. Podczas aplikacji produktu należy pamiętać, że jest to odżywka d o w ł o s ó w, czyli preparat, którego nie nakładamy na skórę głowy, a jedynie na kosmyki włosów. W zależności od konkretnych wytycznych, odżywkę tylko nakładamy lub nakładamy i wcieramy, pozostawiamy na włosach przez określony czas, po którym ją spłukujemy (możemy również wybrać produkt bez spłukiwania).
  3. Masaż głowy. Włosy to spore obciążenie dla skóry głowy – im są dłuższe i gęstsze, tym obciążenie jest większe. Masaż skóry głowy to doskonały sposób na poprawienie ukrwienia skóry, co z kolei przełoży się na lepsze odżywienie cebulek włosów.

Ciemne włosy mają więcej melaniny i są mniej narażone na uszkodzenia niż włosy jasne

Jak słońce wpływa na włosy?

Słońce, a dokładniej promieniowanie słoneczne sprawia, że włosy stają się kruche i łamliwe, robią się przesuszone i tracą swój blask. Ten efekt jest tym bardziej widoczny, im cieńsze, jaśniejsze i bardziej suche włosy posiadamy. Tym, co w naturalny sposób ma ochraniać włos jest melanina (to barwnik znajdujący się w warstwie korowej włosa). Ciemne włosy mają jej zdecydowanie więcej niż jasne, dlatego to właśnie ciemne włosy lepiej znoszą letnią pogodę. Zdecydowanie mniej odporne na promieniowanie UV są włosy jasne, w warstwie korowej których melaniny jest znacznie mniej.

Jak słońce niszczy włosy? Promieniowanie UV działa na strukturę włosa podobnie jak kiepskiej jakości farba – rozszczelnia osłonkę włosa (łuski), odsłaniając białkową korę włosa, która następnie poddawana jest bezpośredniemu oddziaływaniu promieniowania UV. To wszystko powoduje powstawanie w strukturze włosa zmian, w wyniku których włosy mocno się osłabiają. Jeśli dodatkowo lato spędzamy nad wodą – to dodatkowo potęgujemy oddziaływanie promieniowania UV na włosy (krople działają jak soczewki!).

Jak pielęgnować włosy latem? Oprócz stosowania trzech podstawowych zasad pielęgnacji włosów możemy dodatkowo sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które dodatkowo ochronią włosy. Są to różnego rodzaju odżywki i serum, które otulają włosy, minimalizując ryzyko rozszczelnienia osłonek włosa. Pamiętajmy również o unikaniu ekspozycji włosów na pełne słońce, zwłaszcza w najbardziej newralgicznych godzinach (od mniej więcej 11 do 15). Nakrycie głowy to zawsze doskonały pomysł. Dzięki kapeluszowi, czapeczce lub chustce na głowie zdecydowanie poprawiamy sytuację naszych włosów.

O włosy trzeba szczególnie zadbać latem, kiedy narażone są na promieniowanie UV, wiatr i słoną wodę

Włosy na lato? Funkcjonalne i modne fryzury

Podczas gorących, słonecznych, letnich dni najlepiej unikajmy chodzenia w rozpuszczonych włosach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zrobienie fryzury, która sprawi, że nasze włosy będą się wzajemnie „wspierać i chronić”. Taką podstawową letnią fryzurą są różnego rodzaju warkocze i plecionki. To maksymalnie wygodne rozwiązanie włosowej kwestii, które sprawia, że nasze włosy są mnie narażone na promieniowanie UV. To również jedna z nielicznych fryzur, która nie wymaga jakiegoś specjalnego utrwalania, by przetrwać cały dzień. Dobrym pomysłem będzie również kok. Włosy zebrane na czubku głowy, nad szyją lub z boku to komfortowa i bardzo kobieca fryzura, w której żaden (lub prawie żaden) luźny kosmyk nie psuje nam humoru i nie naraża się na oddziaływanie słońca.

 

 

Dieta na piękne włosy latem (i nie tylko!)

Piękne i zdrowe włosy to również efekt odpowiednio zbilansowanej diety. Na nasze włosy doskonały wpływ ma kasza jaglana, a także tłuste i chude ryby, wysokiej jakości żółty ser, jajka, brokuły, suszone morele i kakao (to prawdziwe, gorzkie, a nie napój o smaku kakaowym!). Dobrze jest również wprowadzić do diety rośliny strączkowe i surową marchewkę. W roli przekąsem doskonale sprawdzają się orzechy, a w roli ziołowej herbaty – napar ze skrzypu polnego i pokrzywy.

Kok to świetna fryzura na lato- modna i wygodna

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.