Czym skorupka za młodu nasiąknie... miłość do książek warto zaszczepić już najmłodszym
Czas wolny,  Dzieci

Czytanie dzieciom? Same plusy!

Czytanie dzieciom na głos książek i książeczek to jedna z form spędzania z nimi czasu. Wspólne czytanie pozwala zaspokoić ogromną ilość potrzeb dzieci, w tym tych najważniejszych, emocjonalnych – bliskości i obecności rodzica. Nic nie stoi na przeszkodzie, by czytać przytulając się do siebie! Czytanie bajek i opowiadań różnego rodzaju to również doskonały sposób wspierania rozwoju psychicznego i intelektualnego dziecka, możliwość poznawania zachowań i norm społecznych oraz dyskutowania o granicach i tym co jest dobre, a co złe. Jak czytać książki i jaki wpływ ma głośne czytanie na rozwój dziecka?

Czytanie? Łatwe i tanie!

Wspólne czytanie to wspólne spędzanie czasu, czyli budowanie wyjątkowej więzi rodzic - dzieckoJednym z podstawowych argumentów, które przemawiają na korzyść tej formy spędzania czasu z dziećmi jest jej dostępność. Aby wprowadzić tradycję wspólnego czytania wystarczy… odrobina chęci i czasu. Nie są potrzebne żadne szczególne przygotowania, nie musimy wygospodarowywać konkretnego miejsca, ani inwestować jakichkolwiek kwot pieniędzy w książki – biblioteki stoją przed nami otworem i cieszą się z każdego nowego czytelnika! Poza tym samo czytanie jest czynnością przyjemną i nie wymagającą od nas dorosłych żadnego wysiłku. To idealny sposób spędzania czasu z dzieckiem również wtedy, gdy jesteśmy zupełnie bez sił, wykończeni zawodowymi i/lub domowymi obowiązkami.

Jak czytać książki?

Czytać można na wiele sposobów i choć absolutnie każdy z nich jest dobry (bo dobre jest samo czytanie) to można to robić ciekawiej i bardziej angażująco. Monotonny głos może działaś kojąco i… usypiająco. Przeczytana w ten sposób książeczka na dobranoc? Świetnie! Jeśli jednak zabieramy się za czytanie w ciągu dnia – postarajmy się wczuć w tekst i przeczytać go w atrakcyjny dla dziecka sposób. Nie potrzebne są żadne wyjątkowe zdolności aktorskie. Wystarczy tylko przyłożyć się do modulowania głosu i choćby wypowiedzi różnych postaci czytać w różny sposób. Gdy mowa jest o tym, że któryś z bohaterów krzyczy – nie bójmy się podnieść głosu, a gdy ktoś w tekście szepcze – również szepczmy. Wyraźnie akcentujmy pytajniki i wykrzykniki – w ten sposób dziecko łatwiej zorientuje się w treści czytanej bajki lub opowiadania.

Czytanie dzieciom – o czym jeszcze warto pamiętać?

 • Czytanie dzieciom to doskonały sposób na spędzanie czasu z dzieckiem, nie wymagający jakiś konkretnych przygotowańCzytać warto codziennie, przez minimum 20 minut, ale każdorazowo długość bajki i/lub czytania należy dostosować do wieku dziecka i umiejętności skupienia przez niego uwagi;
 • Czytanie ma być wydarzeniem radosnym, bez stosowania jakichkolwiek form przymusu, może więc zdarzyć się taki dzień, w którym dziecko nie będzie chciało czytać – uszanujmy to;
 • Wybierajmy ciekawe i dostosowane do wieku dziecka lektury, które nie będą ani za trudne, ani za łatwe (czytaj: nudne) dla dziecka;
 • jeśli dziecko domaga się czytania w kółko tej samej książki – zgadzajmy się mając świadomość, że to doskonały pomysł na trening pamięci naszego dziecka;
 • na bieżąco odpowiadajmy na pytania, a w razie potrzeby –wracajmy do wcześniejszych stron i omawiajmy czytane bajki;
 • dobrze jest sięgać po lektury wartościowe i unikać stereotypowego podejścia do książek (rzekomo przeznaczonych tylko dla chłopców lub tylko dla dziewczynek).

Pamiętajmy, że własny przykład jest najbardziej inspirujący – czytajmy więc nie tylko z dzieckiem, ale również sobie i dla siebie, dla własnej przyjemności.

Zalety czytania książek

Jest ich oczywiście mnóstwo i można je najogólniej podzielić na korzyści dla zdrowia emocjonalnego oraz korzyści dla zdolności językowych i intelektualnych w ogóle.

Korzyści z czytania książek dla rozwoju emocjonalnego to przede wszystkim możliwość budowania głębokiej więzi rodziców z dzieckiem, które czuje się ważne i kochane. Czas, który poświęcamy na wspólne czytanie to czas na wyłączność, w którym dziecko nie musi dzielić się uwagą rodzica z innymi osobami, czy przedmiotami (tak, mam na myśli telefon, tablet, czy telewizor!). Te kilkanaście lub kilkadziesiąt minut dziennie da maluchowi solidny fundament na przyszłość, pozwoli bowiem na zbudowanie poczucia własnej wartości, która okaże się niezbędna w starciu z młodzieńczymi i dorosłymi problemami i pokusami.

Czytanie dzieciom to poszerzani ich horyzontów i poszerzanie wiedzy ogólnejZalety czytania książek dzieciom to również korzyści dla rozwoju intelektualnego, a wpływ czytania książek na rozwój dziecka jest nie do przecenienia:

 • stymulowanie mózgu i poszerzanie wiedzy ogólnej;
 • zwiększenie zasobu słownictwa;
 • kształtowanie umiejętności poprawnego budowania zdań i ładnego wypowiadania się;
 • ułatwienie nauki samodzielnego czytania;
 • kształtowanie dobrego nawyku czytania, które może ochronić dziecko przed uzależnieniem od telewizji i/lub Internetu.

Lektury do zadań specjalnych

Czytanie bajek dzieciom może spełniać wiele ról i wspierać ich rozwój na wielu płaszczyznach. Warto wspomnieć o bajkach i opowiadaniach specjalnego przeznaczenia, których lektura może być punktem wyjścia dla rozmów o trudnych sprawach i problemach. Doskonałą pomocą psychologiczną są bajki terapeutyczne, które ukazują dziecięce lęki i pozwalają na radzenie sobie z nimi poprzez utożsamianie się z bohaterem i śledzenie jego  poczynań i losów. Innym rodzajem bajek, które przydają się w pracy psychologom, pedagogom oraz rodzicom są bajki sytuacyjne – opisywane w nich sytuacje i zdarzenia pomagają niwelować zachowania niepożądane oraz wzmacniać pozytywne wzorce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.