Częste bóle brzucha mogą być związane ze złą dietą lub nietolerancją pokarmową
Zdrowie

Częste bóle brzucha – czy powinny nas niepokoić?

Każdy ból to sygnał wysyłany nam przez organizm i jeden z jego podstawowych mechanizmów obronnych. Ból zmusza nas bowiem do podjęcia jakiś działań, które pozwolą nam znaleźć jego przyczynę i w miarę możliwości ją zlikwidować. Najlepszym i najbardziej wyrazistym przykładem działania tego mechanizmu jest przypadkowe dotknięcie rozgrzanego żelazka lub garnka – przeszywający ból każe nam od razu odsunąć się od gorącej przyczyny bólu. Jednym z najczęściej nękających Polaków bólów są bóle brzucha. Część z nich wynika z okresowej niedyspozycji lub wpływu czynników zewnętrznych. Częste bóle brzucha? Nie ignorujmy ich i nie usypiajmy własnej czujności lekami – znajdźmy przyczynę i rozprawmy się z nią, jeśli to oczywiście możliwe. 

Częste bóle brzucha

No-spa to jeden z leków rozkurczowych, który można zastosować w przypadku napięciowych bólów brzuchaCzęste bóle brzucha powinny nas zaniepokoić. Przyczyną takiego stanu rzeczy może się oczywiście okazać po prostu zła dieta, która nadmiernie obciąża nasz układ pokarmowy lub nietolerancja pokarmowa (np. nietolerancja laktozy lub glutenu). Częste bóle brzucha mające charakter cykliczny mogą być również związane z kobiecymi hormonami i dolegliwościami miesiączkowymi. W przypadku tych ostatnich możemy sobie pomóc sięgając po leki rozkurczowe, które pomogą nam przetrwać te kilka dni w miesiącu (pamiętając równocześnie o konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych!). Jednak poza tymi dwoma, najczęściej zupełnie niegroźnymi przyczynami – częste bóle brzucha powinny nas bezwzględnie skłonić do wizyty u lekarza.

Przyczyny bólów brzucha

Najczęstszą przyczyna bólów brzucha są stany zapalne oraz choroby przebiegające z owrzodzeniemBrzuch może boleć z wielu powodów i być odczuwany na wiele różnych sposobów. Nie zawsze musi być objawem poważnych problemów lub choroby. Zawsze jednak powinniśmy zdiagnozować przyczynę bólu. Oto najczęstsze przyczyny bólu brzucha:

  • choroby zapalne (ostre zapalenie żołądka i jelit, czyli tzw. zatrucie pokarmowe, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie uchyłków jelita grubego);
  • choroby z owrzodzeniami (wrzód żołądka, wrzód dwunastnicy, choroba refluksowa z nadżerkami i/lub owrzodzeniami przełyku);
  • niedrożność (niedrożność jelita cienkiego, np. skręt i wgłobienie, nowotwory jelita grubego, zrosty pooperacyjne, zwężenia w przebiegu nieswoistych zapalnych chorób jelit).

Bardzo rzadko przyczyną bólów brzucha są choroby metaboliczne i neurologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.