Współczesne kobiety mają do wyboru bardzo dużo lakierów do paznokci - zarówno kolorów, jak i samych producentów

Czas na przerwę, matko! Lakier do paznokci?

Malowanie paznokci to czynność, nad którą niewiele się obecnie zastanawiamy. Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem lakierów – wybór marek i kolorów jest ogromny. Jeśli wydaje Wam się, że tak było zawsze – jesteście w błędzie. Lakier do paznokci we współczesnej odsłonie ma zaskakująco krótką, ledwie stuletnią historię, choć oczywiście jej początki sięgają starożytności. Jak to było z tym lakierem? Kto i dlaczego malował paznokcie? Kogo nazywamy wynalazcą lakieru?

Lakier do paznokci w starożytności

Kolory zdobień na paznokciach symbolizowały w starożytności przynależność do określonej klasy społecznej - kolor czerwony był zarezerwowany dla rodzin cesarskich i królewskichHistoria ozdabiania paznokci jest tak długa, jak długa jest historia człowieka, który odczuwał potrzebę ozdabiania swojego ciała. Henna była tym produktem, który stosowano najczęściej właśnie do malowania skóry oraz paznokci. W użyciu był również „chiński czarny lakier”, który wytwarzano z owoców drzewa lakierowego oraz shelaka (nazywana pierwszym lakierem do paznokci), którą wytwarzano ze zbieranej z pni drzew tropikalnych smołowej gumy wydalanej przez owady. Kolory, które pojawiały się na płytkach paznokci nie były dziełem przypadku – miały podkreślać np. przynależność do konkretnej grupy społecznej. I tak np w Egipcie kolor brunatnoczerwony zarezerwowany był dla rodzin królewskich, a w chińscy cesarzowie nosili paznokcie w kolorze czerwonym i czarnym. Na złoto i srebrno malowali z kolei paznokcie Chińczycy szlachetnie urodzeni. Zapuszczanie długich (bardzo długich!) paznokci to pomysł Chińczyków – na paznokcie o długości sięgającej 20 cm mogli sobie pozwolić wyłącznie członkowie cesarskich rodzin, którzy nie musieli pracować rękoma.

Współczesny lakier do paznokci

Pierwszy czerwony lakier do paznokci to wynalazek z 1910 roku - jego skład nawiązywał do składu lakieru do karoseriiLakier do paznokci, takim jakim go znamy obecnie, pojawił się w 1910 roku. Ten pierwszy był bezbarwny i zastępował konieczność polerowania płytek paznokci. W 1920 roku Miechelle Menard zaproponowała kobietom pierwszy lakier kolorowy, którego skład był wzorowany na.. składzie lakierów używanych do malowania karoserii samochodów. W 1930 roku na paznokciowy rynek wkroczył Charlie Revlon, który zaproponował kobietom lakier z czerwonym pigmentem i bez konotacji z lakierem karoseryjnym. 3 lata później firma Revlon zaprezentowała pierwszą kolekcję lakierów do paznokci, które podbiły rynek. Ówczesne lakiery schły na płytce paznokcia około dwóch godzin – nie narzekajmy więc na te obecne, którym do porządnego wyschnięcia wystarczy około 10-20 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.