Stawy łączą niektóre elementy naszego szkieletu, dzięki nim się ruszamy

Ćwiczenia na stawy dla seniorów i nie tylko!

Stawy to ruchome połączenia między niektórymi elementami naszego szkieletu. To dzięki stawom możemy „wyginać ciało śmiało”. Z wiekiem jednak to wyginanie ciała przychodzi nam z coraz większym trudem. Aby maksymalnie wydłużyć sprawność naszych stawów – musimy odpowiednio o o nie dbać. Bardzo ważna jest oczywiście dieta, dzięki której dostarczamy naszemu organizmowi (w tym stawom) niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Nie możemy również zapominać o dbaniu o kondycję – regularne ćwiczenia (także ćwiczenia na stawy) i utrzymywanie przez całe życie właściwej masy ciała mają ogromne znaczenie dla zdrowia stawów. Co każdy z nas  stawach wiedzieć powinien?

Stawy dzieli się na proste i złożone ze względu na ilość kości biorących udział w ich budowie. Staw prosty łączy dwie kości, natomiast w stawie złożonym tych kości może być więcej niż dwie (przykładem jest staw łokciowy). Budowa obu rodzajów stawów jest podobna.

Budowa stawu prostego i złożonego są podobne, niezależnie od ilości kości, które staw łączy

Inny kryterium podziału stawów jest sposób ich połączenia i spełniana funkcja. W ciele człowieka mamy m.in. stawy zawiasowe i kuliste – zaznaczone na ilustracji poniżej.

Podstawowe rodzaje stawów to stawy zawiasowe i kuliste, które widać na zdjęciu

W diecie dedykowanej zdrowym stawo nie może zabraknąć białka, które jest głównym budulcem chrząstki stawowej oraz węglowodanów, dzięki którym organizm produkuje maź stawową.

W diecie dla stawów nie może zabraknąć białka, zyli głównego budulca chrząstki stawowej

W ciągu całego życia należ dbać o sprawność fizyczną. Jeżeli zaczynamy odczuwać jakiekolwiek dolegliwości związane ze stawami to znak, że należy do naszej codziennej aktywności dodać właśnie ćwiczenia na stawy. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możemy znacząco poprawić sprawność naszych stawów. Warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub ortopedy. Inspiracje dotyczące ćwiczeń na stawy znajdziemy również w internecie.

Ćwiczenia na stawy są różne, w zależności od tego których partii ciała dotyczą. Do ćwiczeń? Gotowi? Start!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.