Ćwiczenia w ciąży to doskonały sposób na zachowanie dobrej kondycji, która przyda się podczas porodu

Ćwiczenia w ciąży – co, po co, jak i dlaczego?

Aktywność fizyczna w ciąży to jej bardzo ważny aspekt. Tylko w wyjątkowych sytuacjach – ciąża oznacza konieczność zaprzestania uprawiania sportu (ze względów medycznych), w zdecydowanej większości – wystarczy zdroworozsądkowe podejście do aktywności i ewentualne modyfikacje treningów. Ćwiczenia w ciąży pozwalają nie tylko zachować kondycję (która zdecydowanie przyda nam się podczas porodu!) i ułatwią dbanie o odpowiednie wskazania wagi, ale też będą miały pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Co i jak ćwiczyć, a czego lepiej w ciąży unikać?

Konsultuj się z lekarzem!

Najważniejszą zasadą jest… konsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę! To osoba najbardziej kompetentna (posiadającą ogólną wiedzę medyczną oraz znająca dokładnie nasz przypadek) do tego, by móc odpowiedzieć nam na wszelkie pytania dotyczące tego co wolno, a czego nie wolno w ciąży. Potrzeby i możliwości naszego organizmu będą się zmieniać na przestrzeni najbliższych dziewięciu miesięcy – powinnyśmy więc podejść do tego tematu z tzw. otwartą głową, a intensywność i rodzaj ćwiczeń dobierać do aktualnych możliwości.

Mity dotyczące aktywności w ciąży

Joga dla kobiet w ciąży to doskonały sposób na spokojne pracownie nad poszczególnymi mięśniami, a także sposób na wyciszenie sięWokół tematu: gimnastyka w ciąży – narosło wiele szkodliwych mitów. Oto te najczęściej powtarzane:

 • Kobiety, które nie uprawiały wcześniej sportu – nie powinny podejmować aktywności w czasie ciąży.
  Nieprawda! To „nic nie robienie” jest naszym wrogiem, bo to ono właśnie zwiększa ryzyko nadmiernego przyrostu masy ciała, nadciśnienia i cukrzycy ciążowej. Dlatego nawet jeśli do tej pory kobieta prowadziła siedzący tryb życia – ciąża to idealny pretekst, by zacząć się ruszać. To oczywiście nie musi być nic spektakularnego, nie chodzi przecież o to, by zacząć biegać maratony! Doskonałym pomysłem będą zajęcia zorganizowane, dedykowane kobietom ciężarnym, np. joga dla kobiet w ciąży, czy pilates.
 • Bieganie w ciąży jest niebezpieczne, bo można „wytrząsnąć” dziecko.
  Mit do potęgi entej! Podczas joggingu nasze dziecko jedynie delikatnie się kołysze, otoczone przez gwarantujący mu bezpieczeństwo i amortyzujący wszelkie nasze ruchy – płyn owodniowy. Z intensywnych biegów rezygnuje większość ciężarnych kobiet w trzecim trymestrze, bo wystający z przodu brzuch znacząco zmienia środek ciężkości i sprawia, że treningi wiążą się raczej z dyskomfortem, niż z przyjemnością. Bieganie można zastąpić pływaniem!
 • Treningi wytrzymałościowe i siłowe mogą powodować uszkodzenia stawów u kobiet ciężarnych.
  Ten mit jest zakorzeniony w obiektywnym fakcie: w trzeci trymestrze organizm ciężarnej kobiety zaczyna wydzielać relaksynę (hormon) powodującą zwiotczenie więzadeł oraz poszerzenie przestrzeni w spojeniu łonowych i stawach krzyżowo-biodrowych – w ten sposób nasze ciało przygotowuje się do porodu. Prowadzono różnego rodzaju badania na ten temat, również z udziałem kobiet ciężarnych i żadna nie doznała kontuzji – wydaje się więc, że ów problem jest teoretyczny. Większym ryzykiem podczas ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych jest dla kobiet w ciąży wzrost ciśnienia krwi i ewentualne zawroty głowy. Warto więc do tego typu podejść z głową, oczywiście skonsultować się z lekarzem i odpowiednio dobrać intensywność ćwiczeń.
 • Osoby aktywnie zajmujące się sportem powinny zdecydowanie zwolnić tempo w ciąży.
  Fałsz! Prawda jest taka, że jeżeli nie ma żadnych przesłanek i przeciwwskazań medycznych (znowu podkreślam wagę konsultacji z ginekologiem!) – możemy uprawiać sport na dotychczasowych zasadach tak długo, jak długo pozwala nam na to nasz organizm, nie odczuwamy żadnego dyskomfortu i nie ćwiczymy w ekstremalnych warunkach (np. na zewnątrz podczas upału).

Czy już mniej więcej wiesz jak odpowiedzieć na pytanie:  jakie ćwiczenia w ciąży są dozwolone? Podsumujmy: po konsultacji z lekarzem kobieta ciężarna może podejmować różnego rodzaju aktywności fizyczne, które nie tylko przyniosą wiele pożytku jej organizmowi i ciału, ale też sprawią, że będzie się dobrze ze sobą czuła. Bieganie, pływanie, fitness, treningi wytrzymałościowe, a nawet siłowe – wszystko w granicach zdrowego rozsądku i zawsze w zgodzie z zaleceniami lekarza.

Waga w ciąży

Waga w ciąży to temat budzący wiele niepokojów - należy pamiętać, że niedobre są wszelkie skrajnościWaga w ciąży to dla wielu z nas temat budzący ogromny lęk i niepokój. Decydując się na ciążę musimy liczyć się z tym, że nasza waga wzrośnie. O ile? To bardzo indywidualna sprawa, choć oczywiście są medyczne wytyczne dotyczące optymalnego i maksymalnego wzrostu wagi ciała. Im wyższa jest nasza waga wyjściowa – tym mniej powinnyśmy przytyć w ciąży, np. kobiety ważące przed ciążą 60-80 kg mogą na finiszu tejże ważyć o 11-12 kg więcej, a panie, których waga wyjściowa wynosiła 40-50 kg mogą pod koniec III trymestru ważyć o 14-18 kg więcej. Tutaj należy stanowczo podkreślić, że to są wyłącznie wytyczne, a każda z nas jest inna, mamy różne uwarunkowania genetyczne i różne przemiany materii. Powinnyśmy jednak pamiętać, że żadne skrajności nie są dobre i zarówno za mały, jak i za duży przyrost wagi w ciąży może mieć swoje negatywne skutki. Dlatego tak ważna jest omawiana wyżej aktywność fizyczna w ciąży, która wraz z odpowiednim odżywianiem powinna pomóc nam na optymalne i zdrowe przybieranie na wadze. Około 8-10 kg zrzucimy w momencie porodu i w ciągu kilku tygodni po nim (to łączny ciężar dziecka, płynu owodniowego, łożyska, a także zatrzymanej w wodzie organizmu i zwiększonej ilości krwi) – reszta to tzw. „zapas mamy”, który będziemy musiały zrzucić we własnym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.