W ciągu 9 miesięcy z dwóch mikroskopijnych komórek urośnie mały człowiek, nasze dziecko
Zdrowie

Ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża to specjalny okres w życiu każdej kobiety, pod jej sercem rośnie mały człowiek, który w ciągu około 9 miesięcy rozwinie się z zaledwie dwóch mikroskopijnych komórek do około 50 centymetrowego bobasa ważącego około 3 kilogramów. To niesamowity i pod każdym względem wyjątkowy proces. Z troską, ale też niekłamaną przyjemnością śledzimy jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. 

Let’s start! 

Cieszmy się każdym dniem ciąży! To niezwykły okres w życiu każdej z nas, będziemy matkami!Najpierw dwie kreski na teście ciążowym, a potem badania potwierdziły nasz odmienny stan? Właśnie zaczyna się najbardziej niezwykły okres w życiu kobiety – już wkrótce: matki. Monitorowanie ciąży przez sprawdzonego lekarza ginekologii to gwarancja, że wszystko będzie przebiegało pod odpowiednią kontrolą, wszelkie ewentualne niepokoje zostaną profesjonalnie rozwiane, a problemy – skutecznie rozwiązane. Ale oprócz karty ciąży, która zostanie nam założona na pierwszej wizycie u lekarza – my same z pewnością śledzić będziemy inny dokument: kalendarz ciąży.

40 wyjątkowych tygodni

Ciąża tydzień po tygodniu to zapis tego co dzieje się w naszym brzuchu - potwierdzone usgKalendarz ciąży to zbiór konkretnych informacji dotyczących wszystkiego, co aktualnie dzieje się w naszym brzuchu i jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. To dawka kojącej i ekscytującej wiedzy, dzięki której możemy świadomie przeżywać każdy kolejny tydzień. Ciążę dzieli się na trzy trymestry: I obejmuje pierwsze 13 tygodni, II to tygodnie od 14 do 26, a III zaczyna się wraz z 27 tygodniem ciąży i  kończy się porodem. Warto pamiętać o kilku ultra ważnych (z medycznego punktu widzenia) momentach w trakcie tych 9 miesięcy: w 12 lub 13 tygodniu ciąży należy wykonać pierwsze usg (jeżeli robiłyśmy je wcześniej – mimo wszystko nie rezygnujmy z tego badania!) – to moment, w którym nasze maleństwo ma już kształty dziecka, a lekarz wykonujący usg ma możliwość dokładnego oglądnięcia płodu i wykluczenia niektórych wad genetycznych. Drugie ważne usg to tzw usg połówkowe, wykonywane między 20 a 22 tygodniem ciąży – możliwe jest wówczas sprawdzenie jak funkcjonują narządy wewnętrzne naszego brzdąca.

Moja przyjaciółka przeżywa obecnie piętnasty tydzień ciąży. Sprawdziłam w kalendarzu ciąży – Twoje maleństwo mierzy około 9 centymetrów, waży niewiele ponad ćwierć kilograma, ma cieniutką skórę i… potrafi już ssać kciuk! Kolejne 25 tygodni zlecą szybciej niż nam się wszystkim wydaje. Powodzenia, Kochana!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.