choroby wątrobowe
Zdrowie

Choroby wątroby – sprawdź jak się objawiają

Wątroba to jeden z najważniejszych organów. W ludzkim organizmie pełni aż cztery funkcje – detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną oraz magazynującą. Co za tym idzie, bierze aktywny udział w procesach trawienia, termoregulacji i pozbywania się toksyn z organizmu. Większość osób myśli, że choroby wątroby w ogóle ich nie dotyczą. Gdzieś i kiedyś utarło się przekonanie, że choroby wątrobowe dotykają wyłącznie osoby nadużywają alkoholu. Tymczasem prawda jest taka, że choroby wątroby mogą pochodzić z różnych źródeł. Przyczyną może być zatrucie lub obecność pasożytów w naszym organizmie. Potencjalną przyczyną może być także zakażenie bakteryjne i wirusowe. Poza tym, istnieją również wrodzone zaburzenia wątroby – hemochromatoza czy zespół Gilberta. Objawy choroby wątroby nie zawsze są jednoznaczne, przez co łatwo je przegapić.

Choroby wątroby – kto jest narażony

Powyżej powiedzieliśmy sobie, że nie tylko osoby nadużywające alkoholu borykają się z chorobami wątrobowymi. Zatem kto jeszcze? Narażone są m.in. osoby długotrwale stosujące dużą ilość leków, a także stosujące niezdrową dietę – szczególnie bogatą w tłuszcze. Czynnikiem ryzyka jest otyłość i zaburzenia gospodarki lipidowej oraz węglowodanowej. Sprzyjają one stłuszczeniom wątroby, a stąd już niedaleka droga do poważniejszej choroby. W grupie ryzyka są również osoby swawolne seksualnie. Chodzi tu o ryzyko zachorowania na WZW typu B i C. Amatorzy zabiegów upiększających lub modyfikujących ciało, również znajdują się w grupie osób narażonych na choroby wątroby. Warto tu wymienić chociażby robienie tatuaży czy częste poddawanie się zabiegom kosmetycznym z naruszeniem ciągłości skóry.

Objawy choroby wątroby

Choroba wątroby może objawiać się w rozmaity sposób. To nie tylko zażółcenia skóry i białek oczu. To także dolegliwości związane z przewodem pokarmowym – bóle brzucha, nudności, wymioty, nieprzyjemne odbijanie po posiłku lub brak apetytu. Charakterystycznym symptomem jest uczucie obrzydzenia do jedzenia, zwłaszcza do pokarmów tłustych. Sama wątroba nie boli, jednakże w momencie powiększenia się jej rozmiarów, może uciskać sąsiednie narządy i powodować ich ból. Powiększoną wątrobę możemy też wyczuć. Wystarczy pomacać i ucisnąć okolicę prawego łuku żebrowego. Z kolei zmniejszenie wątroby to typowy objaw marskości organu. Jakie jeszcze objawy daje choroba wątroby? Na pewno osłabienie i przewlekłe zmęczenie, które towarzyszy nam pomimo dbania o relaks i odpoczynek. Kolejna kwestia to problemy z koncentracją. Charakterystyczne jest także pogorszenie tolerancji wysiłku i zanik mięśni. Wzdęcia brzucha i kolka wątrobowa to kolejne objawy choroby wątroby. I to nie wszystko. Chora wątroba może powodować także zaburzenia miesiączkowania, obniżenie libido, ginekomastię czyli przerost piersi u mężczyzn, zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne oraz obrzęki, zwłaszcza okolic podudzi i kostek. Żylaki przełyku i odbytu mogą również świadczyć o chorobach wątroby. Tak samo jak powiększenie brzucha w wyniku wodobrzusza – nadmiernego nagromadzenia płynu w jamie otrzewnej.

Chora wątroba – objawy na twarzy i skórze ciała

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że choroby wątrobowe lubią objawiać się na naszej twarzy. Na przykład pękające nagle naczynka mogą świadczyć o tym, że z naszą wątrobą dzieje się coś złego. Pajączki pojawiają się na twarzy i na kończynach oraz w obrębie klatki piersiowej – na brzuchu i plecach. Warto zwrócić na to uwagę. Istnieje również coś takiego, jak wysypka wątrobowa, która może pojawiać się na całym ciele. Jak wygląda taka wysypka? Przede wszystkim są to plamki koloru brązowego lub żółtego. Z kolei zaczerwieniona skóra dłoni może świadczyć o niewydolności wątroby. Mamy wówczas do czynienia z tzw. rumieniem dłoniowym. Objawy choroby wątroby mogą być także widoczne na naszych paznokciach. Jeśli widoczne na płytce przebarwienia nie są efektem źle zmytego lakieru, wówczas warto zasięgnąć porady lekarza, bo może się okazać, że to szwankuje wątroba.

objawy chorej wątroby na twarzy
brązowe plamki na twarzy i ciele mogą świadczyć o chorej wątrobie

Jak zapobiegać chorobom wątroby?

Prawda jest taka, że chorobom wątroby możemy skutecznie zapobiec. Musimy tylko zadbać o nasz cenny organ. Co możemy zrobić? Przede wszystkim ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu, a także tłustych i ciężkostrawnych potraw. Należy także unikać nadmiernego przyjmowania leków obciążających wątrobę – chyba, że są to leki na receptę stosowane w ramach farmakoterapii. Lekarze zalecają też okresowe szczepienia przeciwko WZW typu B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.