Gdy boli brzuch robimy wszystko, by ów ból złagodzić - najcęściej w pierwszej kolejności sięgamy po termofor i leki rozkurczowe

Boli brzuch? Zdiagnozuj przyczynę i działaj!

Brzuch to obszar  anatomiczny między żebrami a kośćmi miednicy. Gdy boli brzuch to ból ów skoncentrowany jest w jamie brzusznej, w której znajduje się mnóstwo niezwykle ważnych dla naszego organizmu narządów, m.in. wątroba, trzustka i śledziona, żołądek i jelita. Ból może również być zlokalizowany w miednicy i dotyczyć narządów układu moczowego lub żeńskich narządów płciowych. Najczęstszy rodzaj bólu, który odczuwamy ze strony narządów znajdujących się w brzuchu to bóle skurczowe. Co nas może boleć i jak sobie z tym bólem poradzić? 

Postaw diagnozę!

Bóle w obrębie jamy brzusznej mają najczęściej charakter skurczowy, radzi sobie z nimi np. BucospanGdy boli brzuch – w pierwszej kolejności przyczyn tego stanu szukajmy w naszej diecie. Jedzenie typu fast food, nieumiarkowanie w podjadaniu słodyczy, gazowane napoje… Coś nam to mówi? No właśnie. Jeśli na co dzień stosujemy zbilansowaną dietę, ale np. tłusty czwartek postanawiamy uczcić zjedzeniem pączka (niejednego!) – również możemy spodziewać się bólu brzucha. Kobiety mogą również spodziewać się bóli brzucha w określonych momentach cyklu miesięcznego. W wyżej wymienionych przypadkach – ból brzucha ustąpi samoistnie jeśli wdrożymy zdrowe nawyki żywieniowe, a w przypadku bólów typowo kobiecych – po prostu je przeczekamy. Oczywiście nie musimy cierpieć dla zasady – możemy sobie pomóc sięgając po leki rozkurczowe, które zdecydowanie złagodzą bóle brzucha. Jeśli zaś męczą nas: biegunka, zaparcia lub wzdęcia – sięgnijmy odpowiednio po leki: przeciwbiegunkowe, przeczyszczające lub przeciwwzdęciowe. A co robić, gdy nie wiemy czy to brzuch nas boli?

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przyczyn bólu brzucha - skonsultujmy się z lekarzem, który wykluczy niebezpieczne schorzeniaA jeśli to nie boli brzuch, tylko coś innego?

Niemożność ustalenie przyczyny bólu brzucha i fakt, że bólu nie uśmierzają żadne powszechnie stosowane metody i leki – powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Zdarza się, że ból odczuwany w jamie brzusznej pochodzi z zupełnie innego rejonu ciała. Dobrym przykładem tego twierdzenia jest ból brzucha wywołany stresem. W obrębie jamy brzusznej możemy odczuwać m.in. bóle serca i płuc. Możliwe jest również, że bóle brzucha odczuwamy nie w brzuchu, a np. na plecach lub w klatce piersiowej. Opisane wyżej zjawisko ma nazwę bólu rzutowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.