Bóle miesiączkowe mogą być mniej lub bardziej dokuczliwe, aby poradzić sobie z bólem - sięgajmy po odpowiednie środki
Zdrowie

Bolesne miesiączki? Jest na nie sposób!

Kobiety w różny sposób przeżywają te kilka dni w ciągu miesiąca. Niektóre odczuwają lekki dyskomfort, inne nie czują żadnego, a jeszcze inne najchętniej wypisałyby się z codzienności, schowały pod kocem i przeczekały. Bolesne miesiączki to kwestia indywidualnych uwarunkowań – każda z nas jest inna, inaczej zbudowana i ma inny próg odporności na ból. Nasze macice kurczą się i rozkurczają w różnym tempie, a im owe skurcze są intensywniejsze i częstsze – tym bardziej boli, bo do mięśni (w tym wypadku do macicy) dopływa za mało krwi i tlenu.  Bolesne miesiączkowanie może być pierwotne lub wtórne. Co to znaczy i jak sobie z nim radzić?

Pierwotne i wtórne bolesne miesiączki

Bóle menstruacyjne mogą być wtórne lub pierwotne, mogą im towarzyszyć bóle i zawroty głowy, wymioty i biegunkaO bolesnych miesiączkach pierwotnych mówi się, gdy organizm kobiety produkuje zbyt dużo prostaglandyny powodującej skurcze macicy – są one wówczas mocniejsze, częstsze i bardziej bolesne. Najsilniejszy ból pojawia się najczęściej tuż przed lub w pierwszych kilku godzinach krwawienia. Silnemu bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty, biegunka oraz ból i zawroty głowy. Nieprzyjemne objawy może dodatkowo nasilać stres, źle dobrane tampony, stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych, a także zbyt mała aktywność ruchowa. Najczęstszą przyczyną wtórnych bolesnych  miesiączek jest endometrioza, ale również: nawracające infekcje przydatków oraz różnego rodzaju wady macicy i szyjki macicy (np. zwężenie szyjki lub tyłozgięcie macicy).

Jak walczyć z bólem miesiączkowym?

Bucospan to jeden z nowoczesnych leków radzących sobie z bólami miesiączkowymi szybko i skutecznieCzy jesteśmy skazane na ból miesiączkowy? Nie! Dzięki nowoczesnej medycynie i wciąż rozwijającej się farmakologii – możemy bez problemu znaleźć w aptekach skuteczne środki przeciwbólowe. Sięgajmy zawsze po medykamenty, które są dedykowane konkretnemu bólowi, bo przecież ból menstruacyjny to nie to samo co ból głowy, czy zęba. Leki mające uśmierzać ból miesiączkowy dostępne są m.in. w tabletkach i czopkach, działają rozkurczowo na mięśnie gładkie układu moczowo-płciowego – są precyzyjne i skuteczne. Warto również zadbać o odpowiedni poziom magnezu, kwasów tłuszczowych oraz witaminy B7 – niedobory tych elementów mogą dodatkowo nasilać bóle miesiączkowe. Zadbajmy również o dobrą kondycję i zbilansowaną dietę na co dzień – w im lepszym stanie jest nasze ciało, tym zazwyczaj lepiej radzi sobie z bolesnymi miesiączkami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.