Zdrowie

Bóle brzucha mogą mieć wiele twarzy…

Pomijając fakt, że brzuch twarzy nie ma – to tytułowa metafora jest jak najbardziej na miejscu. Przyczyn brzucha może być bowiem mnóstwo. Większość jest łatwa do zdiagnozowania i wyleczenia, inne dolegliwości wymagają pogłębionej analizy medycznej. Co to są bóle brzucha? Jak odróżnić zwykłą kolkę lub przejedzenie od symptomów poważniejszych chorób?

Podziel brzuch na kwadraty

Geometryczny podział brzucha pozwoli na dokładne zlokalizowanie bólu i ułatwi diagnozęW opisywaniu bólów brzucha używa się najczęściej pojęć: prawy górny kwadrat, lewy górny kwadrat, prawy dolny kwadrat oraz lewy dolny kwadrat. Co, gdzie, jak? Narysujmy dwie linie (wystarczy palcem, niekoniecznie należy znaczyć się pisakiem) – jedną wzdłuż ciała, a drugą w poprzek, przecinające się pod kątem prostym na pępku i gotowe, mamy cztery ćwiartki: dwie lewe i dwie prawe, dwie dolne i dwie górne. Warto znać tę podstawową geometrię naszego brzucha, bo w razie potrzeby będzie nam zdecydowanie łatwiej porozumieć się z lekarzem. Opisując ból brzucha używamy również określeń: ostry i przewlekły (dotyczą czasu trwania bólu) oraz: piekący, gniotący, palący itp. (to opis subiektywnego odbierania tego bólu). Żadnego bólu nie powinniśmy lekceważyć – to przecież ważny sygnał wysyłany nam przez nasz organizm. Jeżeli mamy jakieś grzeszki na sumieniu, czyli przejedliśmy się, nie oszczędzając naszemu żołądkowi i jelitom tłustych, smażonych potraw i napojów gazowanych z nadmiarem tłuszczu – możemy domniemywać, co jest przyczyną brzuchowych dolegliwości…

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące naszego brzucha - zasięgnijmy opinii lekarza, który przeprowadzi wywiad, zbada brzuch i doradzi odpowiednie medykamentyCo wziąć na bóle brzucha?

Przyczyny czynnościowe bólów brzucha to te związane z pracą jelit, które muszą sporo pracy włożyć w poradzenie sobie z nadmiarem kiepskiej jakości jedzenia. Bólowi może towarzyszyć zgaga i uczucie palenia w mostku. Odczuwamy wówczas skurczowe bóle, które często przebiegają przez cały układ pokarmowy, oddajemy gazy, możemy zmagać się również z zatwardzeniem lub biegunką. Z tymi niegroźnymi dolegliwościami poradzi sobie czas – najczęściej mijają samoistnie po kilku godzinach. Można również wspomóc się sięgając po odpowiednie, dostępne bez recepty, środki uśmierzające ból. Jednym z nich jest Buscopan – ulotka leku (znajdziemy ją TUTAJ) zawiera wszelkie niezbędne informacje dotyczące bezpiecznego i skutecznego stosowania leku, który łagodzi skurczowe bóle brzucha szybko i skutecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.