co na ból ucha u dziecka

Ból ucha u dziecka – co robić?

Ból ucha u dziecka to jeden z najczęstszych powodów wizyty u lekarza pediatry. Zazwyczaj przyczyną jest zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego. Jak pokazują statystyki, tego typu przypadłość jest czymś normalnym w wieku niemowlęcym. Często dotyka maluszki w przedziale 6-18 miesięcy. Wynika to przede wszystkim ze specyficznej budowy ucha dzieci w tym wieku. Przewód słuchowy znajduje się u nich bardzo blisko nosa, dlatego gdy złapią katar, wydzielina z nosa z łatwością przedostaje się do ucha. Tam namnażają się bakterie, które mogą powodować stan zapalny. Stąd ostry ból ucha, a nierzadko też i gorączka. Uwaga! Ból ucha u dziecka nigdy nie jest błahą dolegliwością i nigdy nie może być bagatelizowany. Nieleczona choroba może prowadzić do groźnych powikłań, z utratą słuchu włącznie! Dlatego, jeśli twoje dziecko boli ucho, jak najszybciej zgłoś się z nim do lekarza. Doraźnie możesz też zastosować środki łagodzące przykre dolegliwości.

Co robić, gdy dziecko boli ucho?

Ból ucha u dziecka bez towarzyszącej mu gorączki można zwalczać domowymi sposobami. Co na ból ucha u dziecka będzie najlepsze, a jednocześnie bezpieczne? Przede wszystkim możemy podać środek przeciwbólowy. W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzą się czopki. Co jeszcze przyniesie ulgę?

Cebula jako naturalny antybiotykami

Dobrym sposobem na ból ucha u dziecka jest okład z cebuli. Kroimy cebulę na grubsze plastry i podgrzewamy je nad parą wodną. Zgniatamy tak, żeby cebula puściła sok, a następnie przykładamy do uszka malca. Na koniec owijamy ucho bawełnianą chusteczką.

ból ucha u dziecka

Ciepłe okłady

Sprawdzonym domowym sposobem na ból ucha jest też ciepły kompres. Wykonaj go przy pomocy termoforu, przykładając termofor do ucha.

Ból ucha u dziecka – czosnek

Czosnek, podobnie jak cebula, zaliczany jest do naturalnych antybiotyków. Sprawdza się także na ból ucha u dziecka. Jak go wykorzystać? Można np. rozgnieść ząbek czosnku i wycisnąć z niego sok, a następnie nasmarować nim wewnętrzną część ucha.

Na ból ucha – oliwa z oliwek

Jeśli zastanawiasz się, co na ból ucha u dziecka będzie pomocne poza cebulą czy ciepłymi okładami, możesz wypróbować oliwę z oliwek. Jest to jeden ze sposobów, po który mamy sięgają najczęściej. Oliwę należy delikatnie podgrzać, ale tak, żeby nie była zbyt gorąca. Następnie wlewamy ją bezpośrednio do ucha – najlepiej od 3 do 5 łyżeczek. Ulga powinna nastąpić prawie natychmiast.

zapalenie ucha u dzieci

Zapalenia ucha u dzieci

Przyczyny bólu ucha u dzieci mogą być różne. Najczęściej jednak ból wynika z choroby zwanej zapaleniem ucha. Niemowlakom najczęściej przytrafia się ostre zapalenie ucha środkowego, będące następstwem wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Zapalenie ucha u dzieci łatwo poznać. Niemowlak zaczyna nagle bardzo płakać i co charakterystyczne – zaczyna pocierać uszkiem o pościel lub dotyka je rączką. Maluchy, które już mówią uskarżają się wtedy na szumy w uszach. Zapalenie ucha u dzieci powoduje też gorączkę oraz zaburzenie snu. Nierzadko pojawia się niechęć do ssania piersi, biegunka i wymioty. Maluch może być rozdrażniony i przestraszony. Objawem zapalenia ucha może też być wyciek krwistej czy krwisto-ropnej wydzieliny. Jeżeli pojawi się wyciek z ucha, trzeba pójść do laryngologa. Nie ma jednak powodu do paniki, gdy wyciek pojawia się w trakcie antybiotykoterapii – zanim antybiotyk zacznie działać, pęka błona bębenkowa i wylewa się treść ropna. To normalne.

Jak leczyć zapalenie ucha u dzieci?

Dzieciom powyżej 2 roku życia, ze stosunkowo łagodnym przebiegiem zapalenia ucha środkowego, a więc bez gorączki czy utraty apetytu, należy podać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można też zastosować środki obkurczające błonę śluzową nosa, jeśli oczywiście współwystępuje nieżyt nosa. Jeśli dolegliwości nie ustąpią na drugi dzień, konieczna będzie wizyta u lekarza. Do lekarza należy bezwzględnie udać się również wtedy, kiedy choroba ma cięższy przebieg – bólowi ucha towarzyszy wysoka gorączka, wymioty lub biegunka, dziecko nie chce jeść i pić oraz w przypadku maluszków poniżej 2 roku życia. W momencie, kiedy choroba ma podłoże bakteryjne, zwykłe środki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie pomogą. Niezbędna będzie antybiotykoterapia. Jednakże, o tym decyduje lekarz.

na zapalenie ucha

Co robić, żeby uniknąć zapalenia ucha u dzieci?

Mimo, że zapalenie ucha u dzieci zdarza się dość często i w większości przypadków wynika z budowy anatomicznej ucha maluchów, to jednak można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Co jest ważne w profilaktyce zapalenia uszu? Przede wszystkim unikanie kataru, który u małych dzieci bardzo często prowadzi do zapalenia ucha. Jeśli więc dziecko zaczyna pociągać noskiem, nie należy tego bagatelizować, tylko szybko działać. Kiedy infekcja się nie rozwinie, unikniemy też poważniejszej choroby.

A jak uchronić przed zachorowaniem na zapalenie ucha niemowlęta? Lekarze radzą karmić maluszki piersią – przynajmniej przez 6 pierwszych miesięcy ich życia. Po 6 miesiącu należy zrezygnować z podawania smoczka. Dziecko należy chronić przed dymem tytoniowym i ograniczać narażenie na infekcje górnych dróg oddechowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.