Ból brzucha u dziecka
Dzieci,  Zdrowie

Ból małego brzucha

Nie ma chyba bardziej stresującej sytuacji dla rodzica niż dziecko skarżące się na ból. Stres jest zdecydowanie mniejszy jeżeli możemy szybko zidentyfikować przyczynę bólu – zaczerwienione gardło, zatarte oczko czy skaleczony podczas zabawy palec nie budzą naszego niepokoju. Ból brzucha naszego malucha nie jest już tak łatwy do zakwalifikowania i wytłumaczenia.  Musimy bacznie obserwując dziecko cierpliwie przeanalizować potencjalne przyczyny bólu i zareagować adekwatnie do sytuacji.

Niestrawność mała i duża

Najczęstszą przyczyną bólów brzucha jest nieprawidłowa dieta lub niezdrowe odstępstwa od zdrowej diety. Ból brzucha u dziecka często spowodowany jest po prostu niestrawnością – aby jej zapobiec dbajmy o to, by dziecko zdrowo się odżywiało, unikajmy (lub minimalizujmy) słodkie przekąski i przyjemności typu fast-food. Jeżeli jednak dziecko ulegnie pokusie przypłacając ją dolegliwościami układu pokarmowego – możemy wykonać delikatny masaż brzuszka i poić dziecko wodą lub łagodnymi naparami ziołowymi. Ból brzucha, któremu towarzyszą nudności, wymioty i biegunka powinien postawić nas w stan podwyższonej czujności – każde ostre zatrucie pokarmowe u dziecka może prowadzić do groźnego odwodnienia organizmu. Nie zwlekajmy z wizytą u lekarza – im mniejsze dziecko tym ryzyko niebezpiecznych powikłań większe.

Stop zaparciom

Dieta z niewystarczającą ilością warzyw i owoców, zbyt mała ilość ruchu oraz stres mogą spowodować zaparcia, a tym najczęściej towarzyszą bóle brzucha. Zaparcia są najczęściej problemem przejściowym – w większości wypadków wystarczy zmienić dietę i zachęcić dziecko do większej aktywności fizycznej, aby poradzić sobie z tym nieprzyjemnym schorzeniem. Zaparcia nawykowe są dużo trudniejsze do wyleczenia – to takie błędne koło, z którego dziecku ciężko wyjść: trudności z oddaniem stolca powodują wstrzymywanie się od wypróżnienia, a to z kolei powoduje zbijanie się masy kałowej, która staje się twardsza i większa, co potęguje trudności i ból podczas wypróżniania… Jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko cierpi na nawykowe zaparcia – skonsultujmy to z lekarzem, który doradzi odpowiednie leki i udzieli cennych wskazówek dotyczących odpowiedniej diety. Leczenie tego przykrego dla naszego dziecka schorzenia wymaga od rodziców mnóstwa cierpliwości, pozytywnego nastawienia i otwartości. Nasze zadanie polega nie tylko na pilnowaniu, aby nasze dziecko odpowiednio się odżywiało – tutaj konieczne jest psychiczne wsparcie malucha, pomoc w okiełznaniu strachu i zmniejszenie stresu związanego z wizytami w toalecie. Zadbajmy również o to, aby zminimalizować towarzyszący zaparciom ból brzucha u dziecka – tym starszym można podawać leki rozkurczowe (np. No-Spę), a młodszym odpowiednie krople przepisane przez pediatrę.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.