Cesarskie cięcie umożliwia bezpieczne przyjście na świat w sytuacjach, gdy z porodem naturalnym wiązałoby się zbyt duże ryzyko

Blizna po cesarce – jak wygląda, jak o nią dbać i czym smarować?

Kiedyś cesarskie cięcie oznaczało definitywny koniec ładnego, gładkiego brzucha – pionowa blizna ciągnęła się od sklepienia łonowego do pępka. Obecnie takie cięcie wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach – u większości kobiet blizna po cesarce jest pozioma, ma około 10-15 cm długości i znajduje się około 2 cm nad sklepieniem łonowym, co pozwala całkowicie ukryć ją pod bielizną lub bikini.  Od czego zależy wielkość i orientacja cięcia cesarskiego? Czym smarować bliznę po cesarce i przestrzeganie jakich zasad pozwoli maksymalnie skrócić czas gojenia się rany?

Cesarskie cięcie – zasady

Blizna po cesarce to niewielki problem w porównaniu ze szczęściem, które odczuwamy widząc po raz pierwszy nasze dzieckoPoród przez cesarskie cięcie wykonuje się w sytuacjach, gdy poród naturalny wiązałby się z jakimś ryzykiem (zarówno dla dziecka, jak i dla matki) – cesarka jest wówczas zaplanowana, a  jej datę ustala się najczęściej na 38-39 tydzień ciąży. Decyzję o cesarskim cięciu może również podjąć lekarz w sytuacji, gdy podczas porodu naturalnego występują jakieś komplikacje zagrażające szczęśliwemu zakończeniu akcji. Wielkość cięcia zależy od kilku czynników, m.in. od: wielkości dziecka (większego cięcia będzie wymagał bobas ważący około 4 kg niż noworodek ważący 3 kg), tuszy matki (im większa tusza – tym cięcie musi być większe) oraz położenia dziecka w łonie matki. Wskazaniem do wykonania tradycyjnego, pionowego cięcia mogą być wcześniejsze cesarki i/lub przebyte przez kobietę operacje z przecięciem powłok brzusznych. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że tzw. cięcie cesarskie wymaga od lekarza przecięcie aż czterech warstw (skóry, tkanki podskórnej, powięzi poprzecznej brzucha i macicy), które następnie trzeba ze sobą połączyć w odpowiedni sposób, umożliwiający ich prawidłowe gojenie się.

Czym smarować bliznę po cesarce?

Czym smarować bliznę po cesarce? Np. silikonowym żelem, który zmniejszy widoczność bliznyBlizna po cesarce będzie miała kilkanaście cm długości i około 2-3 mm szerokości. Na jej ostateczny wygląd wpłynie proces gojenia się rany. Jest kilka zasad, które warto przestrzegać, by proces ten przebiegał bez komplikacji i był jak najkrótszy:

  • nie należy moczyć opatrunku (to ważne zwłaszcza w ciągu kilku pierwszych dni, zmoczony przypadkowo opatrunek najlepiej jest wymienić);
  • po zdjęciu szwów ranę należy myć wodą ze zwykłym mydłem;
  • nie należy dźwigać przez około 3 m-ce po cesarskim cięciu;
  • należy nosić wygodne, bawełniane ubrania, które nie podrażniają rany i zapewniają jej dostęp do powietrza; bielizna powinna być odpowiednio wysoka.

Dobrze jest również sięgnąć po specjalne preparaty służące do pielęgnacji blizn. Czym smarować bliznę po cesarce? Do wyboru mamy np. żel silikonowy, który sprawia, że blizna po cesarce jest mniej widoczna i elastyczniejsza, a dodatkowo może zapobiegać tworzeniu się bliznowców. Tego typu preparat może być z powodzeniem stosowany zarówno na blizny stare, jak i nowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.