Dziecko w okresie biegunki wymaga troskliwej uwagi i... nawadniania
Zdrowie

Biegunka u niemowlaka? Działaj szybko!

Biegunka u niemowlaka może stanowić poważne zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. W przypadku małego organizmu dużo łatwiej bowiem o odwodnienie. Dlatego jeśli nasz maluch ma biegunkę – należy go uważnie obserwować, stale nawadniać, a w razie jakichkolwiek niepokojących nas symptomów bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, który pomoże podjąć nam decyzje co do dalszych kroków. W skrajnych przypadkach, gdy długo utrzymującej się biegunce towarzyszy wysoka gorączka, a maluch nie współpracuje w przyjmowaniu płynów – niezbędna może okazać się wizyta w szpitalu. Spokojnie jednak! Zanim trafimy z dzieckiem na SOR – zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc maluchowi w warunkach domowych. 

Biegunka u niemowlaka – przyczyny i objawy

Biegunka u niemowlaka (i nie tylko) to mechanizm pozwalający na usunięcie toksyn z organizmu dzieckaBiegunka u niemowlaka to dość częsta przypadłość. W przeważającej większości przypadków nie ma powodu do większego niepokoju – jeżeli dziecko je bez grymaszenia, nie marudzi i nie śpi więcej niż zwykle, możemy domniemywać, że po 1-2 dniach wszystko wróci do normy. Ważna jest świadomość, że biegunka jest swoistym procesem oczyszczania organizmu z toksyn, dlatego jeśli nie ma takiej potrzeby i wyraźnego zalecenia lekarza – nie należy jej wstrzymywać (toksyny muszą po prostu zostać usunięte z układu pokarmowego, a po tym biegunka najprawdopodobniej samoistnie ustanie). Objawy biegunki są łatwe do zidentyfikowania w przypadku starszych dzieci i dorosłych – u niemowlaków (zwłaszcza tych karmionych piersią) odróżnienie zwyczajowo wodnistych stolców od ewentualnej biegunki jest nieco trudniejsze. Ważna jest uważna obserwacja malucha – odnotowanie jakiegoś odstępstwa od normy (np. kilkanaście luźnych kupek w ciągu 12 godzin lub zmiana ich konsystencji na jeszcze bardziej wodnistą) może oznaczać, że dziecko ma biegunkę.

Biegunka – co robić?

Nawadnianie organizmu dziecka podczas biegunki to nasz najważniejszy obowiązek - podawajmy dużo płynów i/lub specjalne płyny nawadniającePrzede wszystkim zostać z dzieckiem w domu. Najlepiej tego dnia (lub w ciągu kilku najbliższych dni) nie wychodzić z domu – po pierwsze, by nie narażać układu odpornościowego i tak już osłabionego malca, a po drugie – by nie narażać innych ludzi na zarażenie się od nas wirusem (który może być potencjalną przyczyną biegunki). Ponadto musimy bardzo dobrze dbać o skórę dziecka – podczas biegunki dużo łatwiej o bolesne odparzenia pieluszkowe. Jednak najważniejszym z naszych obowiązków jest dbanie o odpowiednie nawodnienie niemowlaka. Biegunka u niemowlaka oznacza sporą i szybką utratę wody z organizmu. Warto poradzić się lekarza lub farmaceuty, czy możemy podać dziecku jakieś specjalistyczne preparaty/płyny nawadniające, które uzupełnią nie tylko utraconą wodę, ale również sole mineralne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.