Zabawa

Bezpłodność dotyka coraz więcej par

„Bezpłodność” nie jest pojęciem tożsamym z „niepłodnością”. Podczas gdy niepłodność oznacza niemożność zajścia w ciążę z przyczyny, które można odwrócić lub wyrównać (w drodze leczenia i/lub terapii), bezpłodność jest stanem, w którym jedno lub obydwoje partnerów posiada medyczny defekt uniemożliwiający zajście w ciążę. Może to być brak jąder u mężczyzny (np. spowodowany wnętrostwem lub usunięciem jąder z powodu nowotworu tychże), czy brak macicy u kobiety. Tego rodzaju problemy diagnozowane są stosunkowo szybko i najczęściej na długo przed pojawieniem się planów prokreacyjnych u człowieka.

Wnętrostwo

Brak jąder u mężczyzn może być jedną z przyczyn bezpłodności pary, jest to stan nieodwracalnyWnętrostwo najczęściej zostaje ujawnione zaraz po urodzeniu, a jądra powinny zstąpić do worka mosznowego w ciągu maksymalnie 12. pierwszych miesięcy życia. Istotne jest, by rodzicie chłopca nie zbagatelizowali tego problemu  – wówczas jest największa szansa na rozwiązanie problemu w sposób, który nie będzie rzutował na przyszłą płodność mężczyzny. Jeżeli wnętrostwo wymagało operacji – może dojść do niepłodności (gdy jądro lub jądra produkują za mało plemników) lub bezpłodności (w przypadku nieprawidłowo wykształconych jąder lub ich zaniku). Oczywistym jest również fakt bezpłodności u mężczyzn, którzy musieli poddać się operacji usunięcia jąder w wyniku choroby nowotworowej.

Brak macicy do tej pory przekreślał szanse na ciążę kobiety, ale współczesna medycyna zna już przypadki, w których kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dzieckoBrak macicy

Brak macicy u kobiety może mieć charakter wrodzony (najczęściej mamy wówczas do czynienia z zespołem MRKH, nazywanym również zespołem Rokitansky’ego – to zespół wad wrodzonych oznaczających brak lub znaczny niedorozwój macicy i pochwy) lub nabyty (np. w wyniku wypadku komunikacyjnego, podczas którego doszło do rozległych obrażeń wewnętrznych, które wymagały usunięcia mięśnia macicy lub choroby nowotworowej) – w obydwu przypadkach skutkuje on bezpłodnością kobiety. Od kilku lat prowadzone są w Szwecji pionierskie operacje przeszczepów macicy, które mają zmienić sytuację bezpłodnych z powodu jej braku kobiet. Pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą, której udało się po przeszczepie macicy (dawczynią była 61-letnia przyjaciółka rodziny) zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko jest Malin Stenberg, obecnie mama trzyletniego chłopca. Może więc w przyszłości brak macicy będzie uznawany za problem niepłodności, zamiast bezpłodności? Czas i nauka pokażą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.