Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej zależy od nas, przede wszystkim od tego, czy przestrzegamy podstawowych zasad
Czas wolny

Bezpieczne logowanie to wyzwanie!

Logowanie to czynność, którą musimy zrobić, by dostać się do serwisu lub usługi, które przeznaczone są wyłącznie dla nas. Gdzie najczęściej się logujemy? Oczywiście do poczty internetowej, ale również na różnego rodzaju portale społecznościowe, do gier oraz banków (np. logowanie BPH, czy Alior Bank). W tym ostatnim przypadku niezwykle istotne jest bezpieczeństwo logowania. O czym pamiętać logując się do banku? Jakich jeszcze zasad należy przestrzegać, by nasze wirtualne pieniądze były bezpieczne?

Zasady korzystania z bankowości elektronicznej:

  1. Logowanie BPH jest bezpieczne m.in. dzięki krótkiej checkliście, która znajduje się obok okienka i przypomina o najważniejszych zasadachLogowanie to proces, podczas którego powinniśmy zachować szczególną ostrożność – niezależnie od banku (lub jakiejkolwiek innej strony internetowej). Dobrym przykładem jest logowanie BPH, czyli logowanie dla klientów banku BPH, który został w ostatnim półroczu przejęty przez Alior Bank – obok okienka do logowania znajduje się krótka checklista, którą koniecznie powinniśmy każdorazowo sprawdzić: czy w pasku adresowym przeglądarki adres zaczyna się od https; czy w obrębie okna przeglądarki znajduje się mała kłódka informująca o bezpieczeństwie oraz czy po kliknięciu na kłódkę pojawia się informacja o tym, że certyfikat został wydany dla https://online-fuzja.aliorbank.pl i jest on ważny. To tak niewiele i tak wiele zarazem!
  2. Pamiętajmy, żeby danych do logowania nie ujawniać osobom postronnym, a hasło dobrze jest regularnie zmieniać pamiętając o odpowiednim poziomie jego skomplikowania (hasło powinno być zawsze trudne do rozszyfrowania, a zatem powinniśmy unikać jakichkolwiek słów i cyfr, które można z nami powiązać, np. imion, zdrobnień lub dat urodzenia). Dobre hasło powinno zawierać zarówno małe jaki i duże litery oraz cyfry. Absolutnie nie należy przechowywać hasła do konta razem z loginem.
  3. Logowanie do systemu bankowego najlepiej zawsze przeprowadzać na własnym komputerze, ze zaktualizowanym programem antywirusowymLogowanie powinno się odbywać wyłącznie na naszym komputerze, a po zalogowaniu do systemu (i przed wylogowaniem się) nie powinniśmy odchodzić od komputera.
  4. Na stronę banków nie należy wchodzić po linkach, które dostajemy w mailach, SMS-ach lub które wyskakują nam w różnego rodzaju okienkach.
  5. Powinniśmy regularnie aktualizować system oraz uaktualniać oprogramowanie antywirusowe.

Jak się ma Wasze logowanie? Zastanawiacie się właśnie, kiedy ostatnio zmienialiście hasło? Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.