Różowa wstążeczka to bardzo ważny, kobiecy symbol! Znasz go?

Badamy się, mamy!

Styczeń ma się powoli ku końcowi. A skoro tak, to większość naszych szumnych noworocznych postanowień została już zweryfikowana i albo… Albo wzięłyśmy się za siebie, za diety, ćwiczenia, czytanie, doszkalanie się… Albo nie wzięłyśmy się lub porzuciłyśmy wzniosłe idee po tygodniu, dwóch lub trzech. Jednego tylko postanowienia nie wolno nam odpuścić – kontrolowania naszego zdrowia! Przecież jesteśmy najważniejszymi osobami w życiu naszych dzieci! Badania profilaktyczne to inwestycja w szczęście całej naszej rodziny! Badamy się, mamy?

Pierś do przodu!

Regularne badania profilaktyczne pozwalają szybko wykryć raka i skutecznie go leczyćNowotwory piersi to podstępne łobuzy – długi czas mogą rozwijać się i rosnąć zupełnie bezobjawowo, a ich wyleczalność zależy właśnie od wczesnego wykrycia. Jest na nie sposób – odpowiedzialna i regularna profilaktyka. Kiedy ostatnio wykonałaś samobadanie piersi? Hmm… No właśnie! Powinnaś na to znaleźć czas raz w miesiącu – najlepiej w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. A kiedy ostatnio robiłaś USG? Hmm… No właśnie! Po 25 roku życia pamiętajmy o robieniu USG piersi co 12 miesięcy – może właśnie w styczniu? USG piersi można wykonać w dowolnym momencie cyklu, ale najdokładniejsze wyniku uzyskamy zgłaszając się do lekarza w pierwszej połowie cyklu, po miesiączce. A może jesteś po 40 roku życia i jeszcze nie robiłaś mammografii? Błąd! Zgłoś się do lekarza i umów się na badanie – jest szybkie, bezbolesne i dokładne.

Samobadanie, USG czy mammografia?

Samobadanie piersi nie jest trudne i zajmuje kilkanaście minut - do dzieła zatem!Samobadanie piersi powinnyśmy wykonywać bez żadnych ograniczeń wiekowych! USG jest badaniem, które za pomocą ultradźwięków wykrywa małe zmiany, odróżnia niegroźne torbiele od podejrzanych guzków – zalecane jest kobietom po 20 – 25 roku życia. Starsze panie, po 35, 40 lub 45 roku życia, których piersi są w większej części złożone z tkanki tłuszczowej powinny zgłaszać się na mammografię, czyli badanie rentgenowskie piersi – w ten sposób wykrywa się kilkumilimetrowe zmiany oraz zwapnienia (można odróżnić naturalne zwapnienia od tych, które sygnalizują stan przedrakowy).

Badamy się, mamy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.