atopowe zapalenie skóry u dzieci
Dzieci,  Zdrowie

AZS u dziecka – sprawdź, co robić

AZS u dziecka to temat, który spędza sen z powiek wielu rodzicom. Niestety, w dzisiejszych czasach stwierdza się coraz częstsze występowanie chorób alergicznych, w tym atopowego zapalenia skóry. Może się ono pojawić już po 1 roku życia. Czy można go uniknąć? Niestety nie. Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, co jest związane zarówno z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, jak również wadliwą budową naskórka. W przebiegu AZS charakterystyczna jest szorstka skóra u dziecka, wręcz bardzo sucha skóra, a także swędzenie i zaczerwienienie.

Objawy AZS u dziecka

Atopowe zapalenie skóry u dzieci daje dość charakterystyczne objawy. Zmiany skórne w postaci rozległych rumieni, drobnej wysypki lub krwistych strupów mogą obejmować całą powierzchnię skóry, choć najczęściej pojawiają się w zgięciach łokciowych i kolanowych, a także u nasady szyi. Niekiedy zmiany skórne mogą pojawiać się także na buzi dziecka. W przebiegu choroby typowa jest bardzo sucha skóra i intensywny świąd, który powoduje u malucha niepokój i rozdrażnienie. Co za tym idzie, dziecko z AZS może gorzej spać i częściej budzić się w nocy. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że atopowe zapalenie skóry sprawia, że skóra maluszka staje się bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych i ma większą skłonność do podrażnień. Kontakt z czynnikami drażniącymi, jak np. niewłaściwy proszek do prania, płyn do płukania ubranek czy nieodpowiednie kosmetyki, może zaostrzać istniejące już zmiany na skórze. Czasem może wystąpić opuchlizna, a uszkodzona skóra dziecka może nawet lekko krwawić. Uwaga! Przy AZS wszelkie zmiany na skórze pojawiają się symetrycznie. Oznacza to, że jeśli pojawią się na zgięciu prawego łokcia, na pewno wystąpią też na łokciu lewym.

azs u dziecka objawy

Ostra faza AZS u dziecka może powodować ogniska rumieniowe, dość wyraźnie odgraniczone od skóry. Są to otoczenia, na których podłożu występują drobne grudki, pęcherzyki oraz nadżerki. We wczesnym dzieciństwie, to jest do końca 2. roku życia, zmiany skórne mają charakter nieregularnych ognisk rumieniowo-wysiękowych i obecne są na twarzy oraz dalszych częściach kończyn oraz tułowiu. Chorobie bardzo często towarzyszą inne schorzenia atopowe: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.

Pielęgnacja skóry maluszka z AZS

Szorstka skóra u dzieckatak typowa przy AZS – wymaga szczególnej troski. O czym powinnaś pamiętać droga mamo? Przede wszystkim o intensywnym nawilżaniu, a jeszcze lepiej natłuszczaniu skóry. Możesz to robić na wiele sposobów, np. sięgając po specjalne oliwki, mleczka lub balsamy oraz wlewając do kąpieli preparat nawilżająco-natłuszczający. A propos kąpieli… Musisz wiedzieć, że nie powinna ona trwać dłużej niż kilka minut, a woda w kąpieli powinna wynosić mniej więcej 34 stopnie Celsjusza. Bardzo sucha skóra nie przepada za długim moczeniem, więc w tej kwestii musisz przystopować. Co jeszcze? Do samej kąpieli dziecka nigdy nie stosuj zwykłego mydła, aromatyzowanego żelu lub perfumowanych płynów. Najlepsze będą emolienty przeznaczone do skóry atopowej. I jeszcze jedno – zawsze, bez wyjątku, po kąpieli należy wetrzeć w skórę dziecka preparat o działaniu natłuszczającym i nawilżającym oraz miejscowo leki przeciwzapalne lub kremy pomagające kontrolować świąd i minimalizujące zaczerwienienia.

pielęgnacja skóry z azs

Odpowiednie ubranka dla dziecka

AZS u dziecka to także konieczność noszenia odpowiednich ubrań. Wrażliwa i bardzo sucha skóra nie lubi wełny, gdyż ta dodatkowo ją podrażnia. Zamiast wełnianych ubranek, wybieraj dla swojego dziecka wyłącznie te wykonane z delikatnych włókien naturalnych, np. bawełny. Ważne jest również to, żeby ubranka były odpowiednio luźne. Tylko one są w stanie zapewnić swobodną cyrkulację powietrza.

Proszki do prania pod nadzorem

Przy zakupie chemii dobrze jest czytać etykiety i wybierać tylko te produkty, które nie zawierają żadnych substancji mogących podrażniać delikatną skórę. Z dużą ostrożnością należy wybierać proszki i płyny do prania. Produkty te powinny być hipoalergiczne i przebadane dermatologicznie. Zrezygnować należy z intensywnie pachnących płynów do płukania.

azs u dzieci pranie ubranek

Czy AZS u dziecka można całkowicie wyleczyć?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci ma charakter przewlekły i niestety może nawracać. Nawet, jeśli okres bezobjawowy wydaje się być długi, to prędzej czy później objawy mogą pojawić się na nowo. AZS nie jest chorobą tylko wieku dziecięcego. Z niej się nie wyrasta. Jedyne co można zrobić to starać się jak najlepiej minimalizować ryzyko wystąpienia przykrych objawów poprzez stosowanie odpowiedniej diety, noszenia właściwych ubranek czy używania odpowiednich preparatów do pielęgnacji skóry.

Jak wygląda leczenie AZS?

Leczenie atopowego zapalenia skóry to przede wszystkim minimalizowanie świądu i opanowanie zakażenia. Bardzo ważną rolę odgrywa też pielęgnacja skóry (o czym pisałam nieco wyżej). Czasami skuteczne może się okazać leczenie farmakologiczne, prowadzone pod okiem dermatologa-alergologa. Jeśli AZS u dziecka ma charakter łagodny można stosować specjalne kremy lub maści o wielokierunkowym działaniu, a więc takie, które nie tylko łagodzą świąd, ale także minimalizują nadmierną suchość skóry. Dobrym rozwiązaniem są kremy zmniejszające utratę wody i zwiększające nawilżenie skóry.

W celu złagodzenia dyskomfortu w postaci świądu oraz zminimalizowania zmian skórnych, warto również wprowadzić zmiany w codziennym życiu. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby dziecko nie miało kontaktu z czynnikiem alergizującym. Jeśli zmiany na skórze nasilają się na skutek kontaktu z konkretnym detergentem – wełną lub gorącą wodą – wówczas należy zminimalizować kontakt z nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.