AZS - atopowe zapalenie skóry najczęściej diagnozowane jest w okresie niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie

AZS – atopowe zapalenie skóry

AZS – atopowe zapalenie skóry to pozornie nieszkodliwa przypadłość – ot, sucha skóra i swędzące plamy, da się przeżyć! Przeżyć oczywiście się da, ale każdy, kto ma wątpliwą przyjemność zmagać się z AZS-em wie, że choroba ta może skutecznie obniżać nam samopoczucie (aż do depresji!), a problemy skórne i wiążące się z tym dylematy pielęgnacyjne mocno obciążają naszą uwagę, czas, a także portfel. Jak okiełznać AZS – atopowe zapalenie skóry i jak z nim żyć?

AZS – atopowe zapalenie skóry, na czym to polega?

AZS - atopowe zapalenie skóry to choroba XXI wieku, dotyczy coraz większej ilości osób, w tym dzieciAtopie wszelkie rodzaju wiążą się z nieadekwatną/chorobową reakcją na zwykłe bodźce, które na innych ludziach nie robią wrażenie, czyli są po prostu nieszkodliwe. W atopii nawet niewielkie dawki alergentów powodują nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, które organizm kieruje do walki z tymi właśnie alergenami. Atopowe zapalenie skóry to stan, w którym nasza skóra jest chorobliwie wrażliwa i na różnego rodzaju bodźce reaguje stanami zapalnymi. Charakterystyczna dla AZS-u jest skóra cienka i bardzo sucha, często łuszcząca się. Żyjemy w czasach, gdy AZS – atopowe zapalenie skóry jest chorobą występującą coraz częściej i coraz częściej atakującą nasze dzieci (większość przypadków AZS zaczyna się w okresie niemowlęcym). Do głównych przyczyn AZS-u należą: warunki genetyczne i immunologiczne, środowiskowe (w tym zanieczyszczenia) oraz psychologiczne (przede wszystkim stres). Atopowe zapalenie skóry ma charakter przewlekły, zapalny i nawrotowy (mogą się zdarzać nawet kilkuletnie okresy remisji tej choroby).

Pielęgnacja skóry atopowej

Większość kolorowych kosmetyków z drogerii nie nadaje się do pielęgnacji skóry z AZS - dobre emolienty kupimy w apteceCodzienność atopika to ciągła walka o odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry. Tylko w ten sposób możemy wzmocnić jej warstwę lipidową, która jest pierwszą i bardzo ważną barierą ochronną organizmu człowieka. Istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry. Niestety nie dla atopika są kolorowe buteleczki z pachnącymi kosmetykami zalegające na półkach drogerii i marketów – większość z nich zawiera w składzie substancje zapachowe i barwiki, które mogą zaszkodzić skórze z AZS. Na kosmetyczne zakupy najlepiej wybrać się do… apteki. Tam znajdziemy produkty przeznaczone dla skóry atopowej, z jak najprostszym składem, bez sztucznych dodatków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.