Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka diagnozowane jest coraz częściej, a przyczyny tego autoimmunologicznego schorzenia nie są do końca rozpoznane
Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka to autoimmunologiczne schorzenie, które diagnozowane jest obecnie coraz częściej u coraz większej liczby dzieci. Według najnowyszych danych nawet co piąte polskie dziecko cierpi na AZS. Atopowe zapalenie skóry może powodować spory dyskomfort dla malucha, który nie do końca rozumie, dlaczego skóra go swędzi i piecze, a drapanie tylko potęguje te nieprzyjemne symptomy. Aby skutecznie pomagać maluchowi nie wystarczy tylko leczenie – równie ważna jest właściwa pielęgnacja atopowej skóry. O czym należy widzieć i pamiętać? 

Rozpoznanie AZS

AZS u niemowląt objawia się suchą i łuszczącą się skórą oraz zaczerwienionymi policzkamiAtopowe zapalenie skóry u niemowlaka najczęściej objawia się suchą, miejscami zaczerwienioną i łuszczącą się skórą, która łatwo ulega podrażnieniom. Ponadto skóra może malucha swedzieć, co z kolei skutkuje zaniepokojeniem lub płaczem, którego przyczyny początkowo nie możemy rozpoznać. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może objawiać się również czerwonymi, wyglądającymi jak polakierowane policzkami, które dodatkowo pokryte są wysypką. Podobna wysypka może pojawiać się również symetrycznie na łokciach i kolanach dziecka. AZS u starszych dzieci wygląda najczęściej nieco inaczej, zmiany pojawiają się najczęściej po kolanami i w zgięciach łokci, ale równiez na grzbietach rąk i stóp. Ponadto skóra objęta zmianami ma tendencję do stawania się zgrubiałą i szorstką.

Postępowanie w AZS

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka rozpoznawane jest najczęsciej, rzadziej u małych dzieciAtopowe zapalenie skóry u niemowlaka (i każdej innej osoby) wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie (w zależności od wieku, stanu skóry oraz głównych dolegliwości pacjenta). Jednak żadne leczenie nie będzie długofalowo efektywne, jeśli nie wdrożymy odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Oto najważniejsze zasady pielęgnacji skóry:

  • do pielęgnacji skóry atopowej używamy wyłącznie kosmetyków hypoalergicznych, przeznaczonych do skóry o szczególnych potrzebach pielęgnacyjnych (najlepiej tych do skóry z AZS);
  • do kąpieli niemowląt używamy przegotowanej i filtrowanej wody, która powinna mieć umiarkowaną temperaturę (gorąca woda zaostrza dolegliwości takie jak świąd i pieczenie!), do wody dodajemy emolienty;
  • kremy i balsamy, które nakładamy na skórę możemy wcześniej schłodzić w lodówce – da to efekt przeciwbólowy;
  • pamiętajmy o krótko przyciętych (na okrągło!) paznokciach i czystych rękach – drapanie będzie wówczas mniej inwazyjne, a w ewentualne mikrouszkodzenia skóry nie przeniesiemy zaraków z rąk i spod paznokci.

Im więcej wiemy o AZS, tym skuteczniej jesteśmy walczyć z tym schorzeniem. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka to najczęściej początek długiego starcia z tą przewklekłą jednostką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.