Dobry krem dla atopików
Dzieci,  Zdrowie

Atopia to nie utopia

Skóra noworodków, niemowląt i małych dzieci jest cienka i wrażliwa – proces jej dojrzewania trwa do około 3 roku życia. W tym czasie kształtuje się płaszcz lipidowy (czyli naturalna bariera ochronna skóry), a skóra osiąga optymalny poziom pH 5,5. O skórę dziecka trzeba zatem troszczyć się w sposób szczególny: stale dbać o odpowiedni poziom jej nawilżenia i używać kosmetyków dedykowanych wyłącznie maluchom (o ograniczonej do minimum ilości składników, bez parabenów, substancji zapachowych i barwników). Szczególnej pielęgnacji wymaga skóra atopowa, a atopowe zapalenie skóry u dzieci diagnozowane jest niestety coraz częściej, obecnie nawet u co piątego malucha.  

Diagnoza

AZS jest chorobą przewlekłą o podłożu alergicznym, choć jej przyczyny nie są dobrze rozpoznane – wiemy, że ma ono związek z nieprawidłowościami w działaniu układu odpornościowego i że ma charakter dziedziczny (zagrożenie odziedziczenia choroby wynosi 20-60%). Jeśli skóra jest bardzo sucha i mocno swędząca – możemy podejrzewać atopowe zapalenie skóry u niemowląt. Właściwą diagnozę może postawić jedynie lekarz dermatolog – jeżeli więc mamy jakiekolwiek podejrzenia, zgłośmy je pediatrze, który skieruje nas do specjalisty.

Ochrona

Atopowa skóra wymaga szczególnej ochrony polegającej na: unikaniu alergenów, które mogą zaostrzać stan chorobowy oraz właściwej pielęgnacji. Należy więc: codziennie wietrzyć mieszkanie lub dom, często (najlepiej raz w tygodniu) zmieniać pościel, sprzątać pomieszczenia na mokro (unoszące się w powietrzu roztocza kurzu podrażniają delikatną skórę), zakładać bawełniane ubrania prane w hipoalergicznym proszku.

Pielęgnacja

Tym co najskuteczniej może poprawić stan skóry dziecka jest odpowiednia pielęgnacja. Mycie i nawilżanie atopowej skóry wymaga dermokosmetyków – najlepiej sprawdzają się emolienty, czyli preparaty, które nawilżają i wzmacniają płaszcz lipidowy. Najczęściej używamy emolientów w postaci emulsji (do kąpieli i smarowania), ale dostępne są również żele, oliwki oraz kremy. Te ostatnie, stosowane miejscowo, radzą sobie z zaczerwienieniami, bolesnym świądem oraz odbudowują uszkodzoną skórę. Długie kąpiele dodatkowo wysuszają skórę – starszym dzieciom można zaproponować prysznic, a maluchom skróćmy przyjemność pluskana się w wannie do maksymalnie 15 minut raz dziennie (do ciepłej wody koniecznie dodajmy emolient!). Po kąpieli na lekko osuszoną skórę nałóżmy preparat natłuszczający. Zadbajmy o zawsze krótko obcięte paznokcie – jeżeli dziecko będzie się drapać, nie zrobi sobie krzywdy.

To pisałam ja, kobieta ze zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry i matka dwóch córek, z których jedna ma atopię. Wszystko w naszych odpowiedzialnych rękach – prawidłowa pielęgnacja  rozsądna ochrona mogą naprawdę wiele zdziałać!

Jeden komentarz

  • Estera

    My na szczęście nie mieliśmy problemy z AZS, ale wiem, że może być groźne.
    Mimo wszystko dla dzieci najlepiej wybierać produkty hipoalergiczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.