Możliwość zaplanowania swojego rodzicielstwa to ogromny komfort dla współczesnej kobiety

Antykoncepcja? Wybieram świadomie!

Antykoncepcja daje możliwość kobiecie oraz jej partnerowi na zaplanowanie swojego rodzicielstwa, bez konieczności rezygnowania z satysfakcjonującego życia seksualnego. Metod jest bardzo dużo, więc każda zainteresowana kobieta znajdzie tę, która będzie najbardziej jej pasowała. Wybierając się do ginekologa (bez tego ani rusz!) – warto dobrze się przygotować do rozmowy o środkach antykoncepcyjnych, wówczas będziemy mogły rozwiać ewentualne wątpliwości pytając o konkrety specjalistę. 

Skuteczna antykoncepcja

Pigułki to metoda antykoncepcyjna krótkoterminowa - należy o nich pamiętać codziennieMetody antykoncepcyjne krótkoterminowe są wciąż tymi najpopularniejszymi. Dlaczego? Bo część z nich dostępna jest od ręki, np. prezerwatywy i pierścienie, a pozostałe bywają wręcz rutynowo wypisywane przez lekarzy – pigułki i plastry. Przy prawidłowym i odpowiedzialnym stosowaniu wyżej wymienionych metod ich skuteczność jest spora. Jednak ich słabym punktem jest… czynnik ludzki, czyli po prostu my: nasza pamięć, technika i zdrowie. Możemy zawieść na każdym z tych trzech frontów, co może z kolei znacząco osłabić skuteczność wybranej metody.

Metody długoterminowe

Wkładka wewnątrzmaciczna ma swoich przeciwników i zwolenników, warto poznać opinie innych kobietMetody długoterminowe to metody pozwalające na skuteczne zabezpieczenie się przed zajściem w ciąże na okres od 3 do 5, a nawet 10 lat. Coraz więcej ginekologów rekomenduje te właśnie metody, a kobiety coraz chętniej na nie się decydują. Do wyboru są trzy opcje: implant (dostępny na receptę w aptece, zakładany pod skórę na ramieniu, przez lekarza, działa hormonalnie, ogólnoustrojowo, do 3 lat), system hormonalny (dostępny na receptę w aptece, zakładany do macicy przez lekarza, działa miejscowo mechanicznie i hormonalnie przez około 3-5 lat), wkładka wewnątrzmaciczna (dostępna w aptece bez recepty, zakładana do macicy przez lekarza, działa miejscowo wyłącznie mechanicznie przez 3-10 lat). Każda z wymienionych metod ma swoich zwolenników i przeciwników. Najbardziej zróżnicowane są opinie dotyczące wkładek wewnątrzmacicznych – ich tolerowanie przez kobiecy organizm jest bardzo zróżnicowane, część pań skarży się na dużo obfitsze miesiączki oraz niedogodności i ból podczas odczuwany podczas zbliżeń z partnerem. Zaleta wszystkich metod długoterminowych jest wysoka skuteczność (wynosząca od 0,001 do 0,008), jednorazowy koszt  oraz komfort polegający na tym, że nie musimy na co dzień pamiętać o antykoncepcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.