Alergia pokarmowa u dziecka

Alergia nie jest chorobą, ale swoistą dolegliwością wynikającą z nieadekwatnej reakcji układu immunologicznego organizmu na czynniki, które nie są szkodliwe lub niebezpieczne. We współczesnym świecie alergie uważa się za „choroby XXI wieku”, bo z ich powodu cierpi coraz więcej osób (nawet co czwarty dorosły Polak!). A co z dziećmi? Niemowlęta i dzieci najczęściej dotyka alergia pokarmowa, która w dużej mierze wynika z niedojrzałości układu pokarmowego i układu immunologicznego malucha (nadmiar nowych jedzeniowych bodźców może je obciążać w sposób, który sprawia, że gubią się one w swoich reakcjach). Jak rozpoznać alergię pokarmową i co zrobić, by ulżyć cierpiącemu z jej powodu dziecku?

Co uczula malucha?

Niemowlęta i małe dzieci najczęściej cierpią na alergię na białko krowie, nazywaną dawniej skazą białkowąCharakterystyczna dla alergii pokarmowych jest ich odmienność w zależności od szerokości geograficznej, w której przyszło nam żyć oraz preferencji smakowych. Dobrym tego przykładem są… fistaszki – alergię na nie odnotowuje się przede wszystkim w Ameryce, kraju wielbicieli masła orzechowego z fistaszków właśnie. Podobnie mieszkańcy południowej części Europy częściej niż inni ludzie uczuleni są na owoce morza – oczywiście dlatego, że mają do nich łatwy dostęp i zjadają ich zdecydowanie więcej niż choćby mieszkańcy Europy środkowej. Alergie pokarmowe występują u 4-9 % ludzi, przy czym najliczniejszą grupę stanowią niemowlęta i małe dzieci. Co uczula maluchy? Najczęściej białko mleka krowiego i gluten (produktów ich zawierających spożywamy bowiem stosunkowo dużo), ale również: cytrusy, truskawki, pomidory czy orzechy.

Alergia pokarmowa – jej objawy i leczenie

Alergia pokarmowa wymaga zastosowania diety eliminacyjnej, czyli wykluczenia z codziennego menu alergenówAlergia pokarmowa u dzieci ujawnia się najczęściej poprzez reakcje skórne, np. wypryski na buzi, a następnie całym ciele niemowlaka lub małego dziecka. Wysypce mogą ponadto towarzyszyć: śluzowate i luźne stolce, a także kolki i wymioty (więcej informacji o objawach znajdziemy tutaj: alergia pokarmowa u niemowląt objawy).

Niestety alergia pokarmowa u niemowląt i małych dzieci jest dolegliwością, na którą nie ma lekarstwa. Wszelkie alergie pokarmowe „leczy się” unikając alergenu. Zdrowie i samopoczucie alergika pokarmowego zależy więc przede wszystkim od właściwej diagnozy (rozpoznania produktu lub grupy produktów, które go uczulają) oraz konsekwentnego wyeliminowania alergenu z codziennego menu. Jest to zdecydowanie łatwiejsze w przypadku niemowląt, których dieta jest jeszcze mocno ograniczona (i/lub jest dopiero w fazie rozszerzania), niż u małych dzieci, które jedzą już niemal wszystko. Dieta eliminacyjna jest łatwa do wprowadzenia w przypadku dzieci karmionych piersią przez mamy – wówczas na dietę przechodzi po prostu mama (tak, to właśnie owe mityczne blaski i cienie macierzyństwa).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.