Diagnoza? Konieczny jest antybiotyk, misiaczku! Tu masz receptę...
Zdrowie

A jak… antybiotyk

Skoro jest jesień to są i choroby. Tak długo jak tylko się da – walczymy domowymi sposobami i sprawdzonymi syropami. Jeżeli jednak infekcja ma podłoże bakteryjne, a lekarz stwierdza, że organizmowi przyda się wsparcie – dziecko dostaje antybiotyk. Angina, zapalenie ucha, płuc lub zatok, zakażenie układu moczowego  – to najczęstsze choroby, które leczymy antybiotykami. Co i jak?

Antybiotykoterapia w 6 punktach:

  1. Antybiotyki i inne leki zawsze stosujemy zgodnie z instrukcją i wskazówkami od lekarza, na zdrowie!Antybiotyki mogą mieć formę zawiesiny (dla maluchów), zastrzyków lub tabletek (dla starszych dzieci i dorosłych). Lek dawkujemy zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza, a przechowujemy zgodnie z informacją zawartą w instrukcji. Antybiotykoterapia najczęściej trwa od 5 do 10dni. Lekarstwo najlepiej popijać wodą (inne płyny, np. soki, czy mleko mogą zaburzać wchłanianie substancji leczniczych). Jeżeli po podaniu lekarstwa dziecko zwymiotuje – skonsultujmy z lekarzem konieczność powtórzenie dawki (torsje do 15 minut po przyjęciu leku oznaczają, że raczej się nie wchłonął i został zwrócony niemal w całości). Ważna są stałe pory podawania antybiotyku – tak, by stężenie leczniczych substancji utrzymywało się na mniej więcej stałym poziomie.
  2. Dodatkowe lekarstwa i syropy zalecone przez lekarza lepiej podawać minimum pół godziny po przyjęciu antybiotyku.
  3. Gdy dziecko jest źle się czuje, a chorobie towarzyszy gorączka - być może w jego organizmie rozwija się infekcja bakteryjna, czas do lekarza!Wychodzenie z domu jest zabronione jeśli dziecko gorączkuje i jest mocno osłabione. Pierwszy spacer zalecany jest po kilku dniach terapii i to tylko pod warunkiem, że jest ładna pogoda (dziecko ma osłabioną odporność i jest bardziej narażone na wszelkiego rodzaju wirusy).
  4. Probiotyki podawane podczas kuracji oraz po niej (nawet przez dwa tygodnie!) pozwalają uniknąć biegunek i problemów żołądkowych, wspierają odbudowę flory bakteryjnej.
  5. Zawsze należy zapoznać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi danego antybiotyku i obserwować dziecko pod kątem ich wystąpienia. Najczęstszym skutkiem ubocznym jest niegroźna biegunka.
  6. Po zakończeniu terapii zadbajmy w sposób szczególny o zdrową dietę malucha oraz odpowiednią porcję odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.