Najważniejsze, by spotkać się przy wigilijnym stole z bliskimi i przyjaciółmi - jedzenie to smaczny dodatek
Dzieci

Dzieci przy wigilijnym stole

Za dwa dni zgromadzimy się wokół wigilijnych stołów, które tradycyjnie będą się uginały pod ciężarem tradycyjnych dwunastu potraw. Rodziny, w których do tej uroczystej kolacji zasiądą z również małe dzieci mają trochę więcej pracy – trzeba bowiem dla maluchów przygotować kilka dań ekstra, wigilijne potrawy specjalnie dla nic. Nie damy przecież niemowlakowi kapusty z grzybami, nie poczęstujemy go smażonym karpiem, ani śledziem – choć oczywiście chętnie by to wszystko skonsumował! Przedszkolak mógłby już większości potraw spróbować (pod nadzorem!) – pytanie czy będzie chciał. Odpowiedź? Raczej nie. A zatem… do roboty!

Oto kilka pomysłów co czym zastąpić w wigilijnym menu:

  1. Barszcz przecierowy to smaczna i zdrowa alternatywa "dorosłego" barszczu z uszkamiZamiast smażonego karpia z mnóstwem ości – zaserwujmy maluchom paluszki rybne przygotowane w piekarniku, albo rybę po grecku z ulubionymi przyprawami.
  2. Tradycyjny kwaśny i mocno przyprawiony barszcz może podrażnić delikatny żołądek dziecka. Nie rezygnujmy jednak z buraczków, które mogą zagościć w menu już dziewięciomiesięcznego malucha. Przecierany i zabielany barszczyk to idealna zupa dla dzieci.
  3. Alternatywą dla smażonych na głębokim tłuszczu krokietów z kapustą i grzybami będą lekkie, zrobione z drożdżowego lub francuskiego ciasta paszteciki.
  4. Pieczone jabłko to przysmak, który sami pamiętamy z dzieciństwa - zaproponujmy go naszym dzieciomW roli wigilijnych deserów najczęściej występują makowce i kutia. Mak jest jednak ciężkostrawny i lepiej nie podawać go małym dzieciom. Makowce zastąpmy sernikiem lub ciastem orzechowym, a kutię – pieczonym jabłkiem z cynamonem i rodzynkami (ale tylko jeśli dzieci je lubią, bo inaczej spędzimy część wieczoru na wygrzebywaniu małych czarnych owoców).

Nie dajmy się zwariować! Jeżeli Wigilia upłynie dzieciom na podgryzaniu chleba i mieszaniu w sałatce jarzynowej – to też będzie ok. Dla maluchów najważniejsza jest przyjemna, rodzina atmosfera przy stole i… prezenty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.